''Ostrvo duhova'' se pojavilo na NASA-inim satelitskim snimcima pa iščezlo
NASA sateliti zabilježili su fascinantan prirodni fenomen – pojavu i nestanak "otoka duhova" u Kaspijskom moru, koji se formirao nakon erupcije muljnog vulkana Kumani Bank 2023. godine. Ova pojava oduševila je naučnike i pružila uvid u dinamiku ovih neobičnih prirodnih procesa.
Muljni vulkan, smješten oko 24 kilometra od istočne obale Azerbajdžana, izbacio je mješavinu fluida, plinova i sedimenata na površinu, što je rezultiralo formiranjem privremenog otoka. Prema podacima NASA-inog Earth Observatoryja, otok je prvi put zabilježen 14. februara 2023. godine, a njegova površina bila je široka oko 400 metara.
Iako je pojava otoka bila spektakularna, njegov životni vijek bio je izuzetno kratak. Već do kraja 2024. godine, ovaj "otok duhova" gotovo potpuno je erodirao, povlačeći se u morsku dubinu poput priviđenja. Satelitski snimci sa Landsat 8 i 9 satelita dokumentirali su ovu neobičnu pojavu, pružajući podatke o njegovom nastanku, trajnosti i nestanku.
Muljni vulkan Kumani Bank poznat je po stvaranju sličnih prolaznih otoka još od 1861. godine, kada je formirao mali otok od svega 87 metara širine i 3,5 metra visine. Taj otok, kao i ovaj najnoviji, erodirao je u kratkom vremenskom periodu.
Azerbajdžan je dom više od 300 muljnih vulkana, kako na kopnu, tako i u Kaspijskom moru. Ovi vulkani dio su složenog hidrokarbonskog sistema Južnog kaspijskog bazena, koji je poznat po ispuštanju zapaljivih plinova poput metana, uz obilne količine mulja.
Geolog Mark Tingay iz Geološkog društva Australije opisao je muljne vulkane kao "čudesne i čudne formacije koje su još uvijek nedovoljno proučene". Ove vulkanske aktivnosti, iako privremene, pružaju uvid u geološke procese i podsjećaju na snagu prirode da oblikuje i uništava pejzaže u kratkom vremenskom periodu.
Nestanak ovog misterioznog otoka još je jedan podsjetnik na prolaznost i nepredvidivost prirodnih pojava, koje nas nastavljaju iznenađivati svojom ljepotom i kompleksnošću.