Osnivač Bridgewatera zabrinut zbog Trumpovih carina: "Svijet je na ivici nečeg goreg od recesije"

Osnivač Bridgewatera, jedne od najpoznatijih kompanija za upravljanje investicijama i najvećeg hedž fonda, Ray Dalio/Screenshot
Foto: Screenshot/CNBC
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ray Dalio, osnivač najvećeg svjetskog hedge fonda Bridgewater, izjavio je da je duboko zabrinut zbog posljedica koje bi mogle proizaći iz carinskih i ekonomskih politika bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. U intervjuu za NBC-evu emisiju Meet the Press, Dalio je upozorio da bi trenutna nestabilnost mogla ugroziti globalnu ekonomiju.

„Trenutno se nalazimo na tački odlučivanja i veoma blizu recesije“, rekao je Dalio. „Zabrinut sam da bi, ako se ne pristupi ovome na dobar način, mogli završiti u nečemu gorem od recesije.“

Prelaz sa multilateralizma na jednostranu dominaciju

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dalio je istakao da više brine o poremećajima u trgovinskim odnosima, rastućem američkom dugu i usponu novih globalnih sila, koje bi mogle srušiti međunarodnu ekonomsku i geopolitičku strukturu uspostavljenu nakon Drugog svjetskog rata, piše cnbc.com.

„Krećemo se iz ere multilateralizma – koji je bio svojevrsni američki svjetski poredak – prema jednostranom svjetskom poretku u kojem dominiraju konflikti“, objasnio je Dalio.

Tarife: Razumljiv cilj, ali pogrešan pristup

Prema Daliju, historiju pokreće pet glavnih sila: ekonomija, unutrašnji politički sukobi, međunarodni odnosi, tehnologija i djelovanje prirode (poput poplava ili pandemija). Dodao je da Trumpove tarife imaju svoje opravdanje, ali da se sprovode na izuzetno disruptivan način, što dodatno podstiče globalne tenzije.

Trumpova nepredvidiva carinska politika izazvala je preokret u međunarodnoj trgovini. Iako je prošle sedmice najavio 90-dnevnu pauzu na tzv. "recipročne tarife", ostao je pri osnovnim carinama od 10% i dodatnim od 145% za kinesku robu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U petak je američka Carina i granična služba najavila izuzeće za određene kineske elektronske proizvode – poput pametnih telefona, računara i čipova – no ministar trgovine Howard Lutnick je u nedjelju povukao izjavu, rekavši da izuzeće nije trajno.

Rješenje: Smanjenje duga i saradnja

Dalio je prošle sedmice putem platforme X (nekadašnji Twitter) apelirao na američku administraciju da s Kinom postigne trgovinski sporazum koji će biti win-win rješenje, uz paralelno jačanje kineskog juana u odnosu na američki dolar. Također je pozvao obje zemlje da se ozbiljno pozabave pitanjem rasta javnog duga.

Govoreći za Meet the Press, Dalio je pozvao američki Kongres da smanji savezni budžetski deficit na 3% BDP-a, što je ponovio nakon svojih komentara na događaju CNBC CONVERGE LIVE u martu.

„Ako se to ne učini, suočit ćemo se sa problemom ponude i potražnje za dugom, i to istovremeno s drugim krizama, a rezultat toga biće ozbiljniji od uobičajene recesije“, upozorio je Dalio.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vrijednost novca pod znakom pitanja

Prema Daliju, vrijednost samog novca mogla bi biti ugrožena. Krah tržišta obveznica, u kombinaciji s unutrašnjim i međunarodnim sukobima, mogao bi uzrokovati šok koji bi nadmašio čak i ukidanje zlatnog standarda 1971. godine od strane predsjednika Nixona, kao i globalnu finansijsku krizu iz 2008.

No, Dalio vjeruje da se taj scenarij može izbjeći – ako zakonodavci djeluju zajednički kako bi smanjili deficit i ako Sjedinjene Američke Države prestanu s poticanjem sukoba i provođenjem neučinkovitih politika na globalnoj sceni.