Osam uhapšenih zbog krijumčarenja migranata i trgovine drogom preko Mediterana

Zapljena tokom akcije Europola i španske policije/Europol
Zapljena tokom akcije Europola i španske policije/Europol
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Europol je pružio podršku španskim vlastima (Policía Nacional) u transnacionalnoj operaciji protiv visoko organizovane mreže koja je bila uključena i u krijumčarenje migranata i u trgovinu drogom između Španije i Maroka. Vlasti vjeruju da je grupa prokrijumčarila više od 200 osoba i ostvarila preko 2,5 miliona eura profita.

Akcija je rezultirala sljedećim:

8 hapšenja, uključujući vođe kriminalne organizacije (4 u Algecirasu, 3 u Ceuti i 1 na Ibizi)

7 pretresa nekretnina u Algecirasu, Ceuti i Ibizi

Zapljena 22 kilograma kanabisa i 10.800 tableta vrste lijeka koji kriminalci koriste za pripremu opasne halucinogene smjese poznate kao "droga siromašnih"

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zapljena skoro 50.000 eura u gotovini

Zapljena 5 vozila, 2 čamca, oružja, elektronskih uređaja i navigacione opreme

Tokom istrage, Europol je pružao stručnu podršku španskim vlastima i analizirao informacije koje su bile ključne za uspjeh operacije. Na dan akcije, jedan analitičar bio je prisutan na terenu kako bi provjeravao podatke u Europolovim bazama i olakšao koordinaciju operacije.

"Puni paket" po cijeni većoj od 14.000 eura po osobi

Kriminalna organizacija je smještala migrante u Maroku i krijumčarila ih do Algecirasa preko Ceute, koristeći rekreativne čamce. Svaki migrant plaćao je do 14.600 eura za put iz Maroka u Španiju. Tamo su krijumčari migrantima organizovali smještaj, gdje su živjeli u lošim uslovima, s ograničenim pristupom hrani i često pod stalnim prijetnjama.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pored migranata, članovi kriminalne grupe su istovremeno krijumčarili velike količine smole kanabisa u Španiju, koristeći ista plovila. Na povratku u Maroko, banda je krijumčarila klonazepam kako bi dodatno povećala svoje prihode.

Španski ogranak mreže djelovao je iz Ceute i Algecirasa, dok je vođa marokanskog ogranka imao prebivalište na Ibizi. Kriminalna grupa, koju su činili državljani Španije i Maroka, bila je organizovana kroz hijerarhijsku strukturu u tri nivoa: vođstvo i koordinacija, pomorska realizacija i logistika na terenu.

Maloljetnici korišteni za krijumčarenje

Mreža je koristila maloljetnike kao skipere u pomorskim krijumčarskim operacijama, koje je često sama regrutovala i obučavala. Ova praksa ne samo da povećava rizik od nesreća i smrtnih slučajeva, već i izlaže ranjivu djecu eksploataciji i prisili. Ovaj pristup pokazuje surovost i neljudsku prirodu kriminalnih mreža koje prioritet daju profitu, a ne ljudskom životu.

Kako je navedeno u Europolovoj Procjeni prijetnji teškog i organizovanog kriminala u EU (EU-SOCTA) 2025, krijumčarenje migranata ima veliki uticaj na EU i njene države članice, jer predstavlja složen izazov koji spaja bezbjednosne prijetnje sa društvenim posljedicama. Borba protiv organizovanog kriminala koji stoji iza omogućavanja neregularnih migracija u EU zahtijeva zajedničke napore i značajna ulaganja policijskih i drugih nadležnih organa.