Orban testira strpljenje UN-a: Morao je uhapsiti Netanyahua po potjernici ICC-a

ICC izdao nalog za hapšenje Netanyahua/

ICC je izdao nalog za hapšenje Netanyahua još 2024./Oslobođenje

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Viktor Orban, premijer Mađarske, ugostio je prošle sedmice premijera Izraela, Benjamina Netanyahua, uprkos međunarodnoj potjernici koju je izdao Međunarodni krivični sud (ICC) u Hagu.

Netanyahu je u Budimpešti dočekan uz pune vojne počasti, prkoseći nalogu za hapšenje ICC-a.

Mađarska s druge strane, je potpisnica rimskog statuta kojim je uspostavljen sud u Hagu, te obavezuje države članice da provode naloge za hapšenje osumnjičenih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Netanyahu, kojeg traži Međunarodni krivični sud zbog navodnih zločina protiv čovječnosti u Gazi, našao je još jednog saveznika u srcu Evrope, te izbjegao hapšenje.

Uoči sastanka, Orban je najavio povlačenje Mađarske iz ICC-a, te time pokušao opravdati neizvršenje naloga.

Ipak, proces povlačenja jedne države iz ICC-a nije tako jednostavan.

Rimski statut propisuje korake koje država članica more poduzeti ukoliko se želi povući iz suda.

Država, u ovom slučaju Mađarska, mora obavijestiti glavnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Guterresa, a povlačenje stupa na snagu tek godinu dana nakon primanja obavijesti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vrlo važna stavka sporazuma jeste da najava izlaska ne oslobađa Mađarsku obaveze za poštovanje ugovora. Stoga, Mađarska je u skladu sa statutom ICC-a koji je potpisala, te ratificirala davne 2001. godine, morala uhapsiti Netanyahua.

ICC statut/

ICC statut

Još samo dvije zemlje napustile su ovaj sud. Istočnoafrička država Burundi napustila je 2017, te Filipini 2019. godine. Ukoliko Mađarska napusti sporazum, postat će jedina zemlja u Evropskoj uniji koja nije članica suda.