Objavljena detaljna mapa ko kontroliše šta u Siriji

baza sirija.jpg/Vedrana Maglajlija

.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Trenutno je Alepo, drugi najveći grad u Siriji, po prvi put od 2016. pod kontrolom džihadista i pobunjenika. Napetost na Bliskom istoku ne jenjava, otvara se novo žarište u Siriji dok rat u Gazi bjesni, a situacija u Libanu ostaje krhka.

Pobunjeničke snage, pod kontrolom džihadističke grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTŠ), pokrenule su veliku ofanzivu protiv snaga Bašara al-Asada i započele brzo napredovanje u Alepu i sjevernim oblastima zemlje.

Tokom posljednjih šest dana, teroristička organizacija Hayat Tahrir al-Sham (HTŠ) zauzela je 10.000 kvadratnih kilometara teritorije širom Sirije, što su potvrdili nezavisni analitičari.

Sirijska vojska je u subotu najavila privremeno povlačenje trupa iz Alepa, drugog po veličini grada u zemlji, uz najavu da će se ponovo grupisati i sprovesti kontraofanzivu. Snage predsjednika Asada kontrolisale su Alepo od 2016. uz podršku Irana, Rusije i Hezbolaha.

Teroristi HTŠ-a trenutno su aktivni u provincijama Idlib, Alepo i Hama.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kao rezultat njihovih napada, sirijska vladina vojska bila je prinuđena da se povuče, izgubivši značajne oblasti, uključujući vojne baze, piše oružjeonline.com.

Trenutno je Alepo, ključni grad i drugi po veličini u Siriji, pod kontrolom džihadista, dok ofanziva i dalje traje.

Režim Bašara al-Asada već je pretrpio ozbiljne gubitke u opremi i ljudstvu, međutim u toku su pripreme, skupljanje snaga iz savezničkih država za očekivanu kontraofanzivu.

Analitičari su napravili mape koje prikazuju oblasti koje su pobunjenici teroristi zauzeli do sada.

Ko kontroliše koje oblasti u Siriji?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema mapi koju je objavio Al Jazeera, kontrolu nad Sirijom trenutno dijele četiri glavne frakcije:

1. Sirijske vladine snage (SAA): Glavna vojna snaga vlade, koja sarađuje sa provladinom paravojnom grupom Nacionalne odbrambene snage. (Označeno crvenom bojom na mapi)

2. Sirijske demokratske snage (SDF): Grupa predvođena Kurdima, koju podržavaju SAD i koja kontroliše dijelove istočne Sirije. (Označeno žutom bojom)

3. Džihadistička grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTŠ) i druge pobunjeničke grupe: HTŠ je posljednja iteracija Fronte al-Nusra, nekada povezane sa Al-Kaidom. (Označeno zelenom bojom)

4. Turske snage i pro-turski sirijski pobunjenici: Sirijska nacionalna armija, pobunjenička grupa podržana od Turske, djeluje na sjeveru Sirije. (Označeno plavom bojom)

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Analitičari su napravili mape koje prikazuju oblasti koje su pobunjenici teroristi zauzeli do sada.

Tok novih sukoba

U srijedu, istog dana kada je stupilo na snagu primirje između Izraela i Libana, sirijska opozicija predvođena HTŠ-om pokrenula je ofanzivu iz svoje baze u provinciji Idlib, na sjeverozapadu Sirije.

Pobunjeničke grupe tvrde da su napadi odmazda za nedavne napade sirijske vlade na gradove u Idlibu, poput Arihe i Harmande, u kojima su poginuli brojni civili, uključujući djecu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovo je prva velika ofanziva protiv Asadovih snaga u toj oblasti od primirja u Idlibu 2020. godine, postignutog uz posredstvo turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana i ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Sirijski režim je odgovorio bombardovanjem pobunjeničkih teritorija, dok je rusko ratno vazduhoplovstvo sprovelo vazdušne napade kao podršku.

Do četvrtka, pobunjenici su zauzeli dodatne teritorije i protjerali vladine snage iz sela u istočnom Idlibu, nakon čega su nastavili napredovanje prema auto-putu M5, strateškom putu koji vodi na jug ka prijestonici Damasku.

Do petka, pobunjeničke snage su ušle u dijelove grada Alepa.

Do subote, na internetu su se pojavile slike i video-snimci koji prikazuju pobunjenike kako poziraju pored istorijskih lokaliteta Alepa, dok nastavljaju svoje napredovanje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon zauzimanja Alepa, pobunjenici su krenuli južno, ali postoje oprečne informacije o tome da li su stigli do centralnog grada Hame.

Turska zastava na akropolju Alepa

Veliko uznemirenje izazvala fotografija koja prikazuje vojnike kako postavljaju tursku zastavu na akropolju Alepa.

"Teroristička organizacija Hayat Tahrir al-Sham (HTS) i Sirijska nacionalna armija (SNA) podigli su tursku zastavu na akropolju Alepa. Ako ste se ikada pitali ko stoji iza dešavanja u Siriji, sada imate odgovor", napisao je nalog koji je postavio fotografiju na internet.

Intenzivirani napadi i turska podrška

Posljednjih dana teroristi HTŠ-a, organizacije za koju se već dugo vjeruje da ima veze s Turskom, pojačali su napade koristeći FPV dronove i male, pokretne udarne jedinice. Ove taktike ali i pomoć još nekih aktera iz sjenke su omogućile teroristima brzo napredovanje u provinciji Alepo.

U ovom trenutku, sirijska vladina vojska ima nizak moral, a izvori navode da se suočava s ozbiljnim nedostatkom zaliha i pojačanja.

Vojska je sprovela ograničene kontraofanzive na određenim dijelovima fronta, ali još nije uspjela da stabilizuje liniju sukoba.

Neizvjesna sudbina Damaska

Uzimajući u obzir sve ove činjenice, sudbina Damaska je neizvjesna. Spoljna pomoć koju je Asad zatražio takođe se suočava s problemima, što dovodi do kašnjenja u njenom pristizanju.