Njemačke tinejdžerke zažalile što su posjetile Ameriku: Završile su u zatvoru, evo šta je razlog

Charlotte Pohl i Maria Lepere/X.com//
Charlotte Pohl i Maria Lepere/X.com
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dvije njemačke tinejdžerke koje su planirale kao turistkinje istražiti SAD završile su u zatvoru, a potom su protjerane iz zemlje nakon što je američka Carina i granična služba (CBP) njihov neprecizno planirani put proglasila sumnjivim, izvještava The New York Post.

Charlotte Pohl (19) i Maria Lepere (18) stigle su 18. marta u Honolulu na Havajima, s planom da pet sedmica putuju po otocima, a zatim nastave prema Kaliforniji i Kostariki nakon završetka srednje škole, navodi njemački portal Ostsee Zeitung.

Djevojke su pogriješile jer nisu rezervirale smještaj za cijeli boravak na Havajima, što je američkoj graničnoj službi bilo dovoljno da podigne uzbunu unatoč tome što su obje imale odobrenje za putovanje putem elektronskog sistema ESTA.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Njima je bilo sumnjivo što nismo rezervirale smještaj za svih pet sedmica na Havajima, rekla je Pohl za Ostsee Zeitung. 

Ono što je trebalo biti zabavno i dugo putovanje brzo se pretvorilo u noćnu moru. Tinejdžerice su za Ostsee Zeitung ispričale da su ih na aerodromu u Honoluluu ispitivali satima, nakon čega su im skenirana cijela tijela i bile su podvrgnute pregledu bez odjeće.

Zatim su dobile zelene zatvorske uniforme i smještene su u pritvorsku ćeliju s osobama koje su ondje boravile dugoročno, a među njima su, prema njihovim tvrdnjama, bile i osobe optužene za teška krivična djela.

Mlade putnice rekle su da su spavale na tankim madracima s plijesni i da su ih čuvari upozorili da ne jedu hranu kojoj je istekao rok. Sljedećeg jutra rečeno im je da će biti deportirane i vraćene na aerodrom u Honoluluu, gdje su zatražile da ih se umjesto toga pošalje u Japan.

Njemačko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je za Ostsee Zeitung da je bilo uključeno u slučaj Charlotte Pohl i Marie Lepere te da im je pružilo konzularnu pomoć nakon traumatičnog iskustva.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ministarstvo je također naglasilo da ono što se dogodilo ovim djevojkama treba poslužiti kao podsjetnik putnicima da ESTA, koja građanima određenih zemalja omogućuje ulazak u SAD bez vize za kraće boravke, ne jamči automatski ulazak u zemlju.

Odluku o dopuštanju ulaska u SAD uvijek donose agenti američke carinske i granične službe (CBP) prema vlastitoj procjeni. U posljednjih nekoliko mjeseci zabilježen je značajan pad broja europskih turista koji putuju u SAD, unatoč naporima američkog državnog sekretara Marca Rubia da umiri zabrinute strane posjetitelje.

- Rekao bih da, ako ne dolazite u SAD kako biste sudjelovali u protestu podrške Hamasu ili da nam govorite kako je Hamas u pravu ili da izazivate sukobe na kampusima, potičete nerede na ulicama i uništavate naša sveučilišta, onda nemate razloga za brigu, izjavio je Marco Rubio ranije ovog mjeseca.

Njemačke putnice nisu jedine strankinje koje su u posljednjim mjesecima bile zadržane i deportirane prilikom pokušaja ulaska u SAD. U martu je bivša kanadska glumica Jasmine Mooney izjavila da ju je američka služba za imigraciju i carinu (ICE) zadržala na južnoj granici dok je pokušavala dobiti radnu vizu, nakon što joj je prethodna opozvana u novembru.

Mooney (35) tvrdi da je 3. marta uhvaćena na graničnom prijelazu San Ysidro između Meksika i San Diega te da su je držali u nehumanim uvjetima 12 dana prije nego što je puštena.