NATO komandant alarmira: Rusija vraća moć brže nego ikad, Zapad ne može da odgovori?

Ilustracija/

Ilustracija/ Screenshot/ X

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

General američke vojske Christopher Cavoli, vrhovni komandant savezničkih snaga NATO-a u Evropi, upozorio je Odbor za oružane snage američkog Senata da Rusija, uprkos značajnim gubicima na ratištu u Ukrajini, nevjerovatno brzo obnavlja svoje vojne kapacitete, piše Business Insider.

Cavoli je naglasio da zvanična Moskva popunjava ljudstvo, zalihe municije i oklopna vozila brže nego što je većina zapadnih vojnih analitičara predviđala.

Prema njegovim podacima, Rusija trenutno proizvodi oko 250.000 artiljerijskih granata mjesečno. To je, prema Cavoliju, dovoljan tempo da do kraja godine stvori zalihe tri puta veće od kombinovanih kapaciteta Sjedinjenih Američkih Država i Evrope.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za usporedbu, SAD trenutno proizvodi oko 40.000 granata kalibra 155 mm mjesečno, s ciljem da dosegne 90.000 do 2026. godine. Evropska unija planira proizvoditi 167.000 granata mjesečno (oko 2 miliona godišnje), ali se ne očekuje da će taj cilj biti ostvaren prije kraja 2025. godine. Veliki dio te municije već sada se šalje Ukrajini, što izaziva zabrinutost u vezi s vlastitim rezervama NATO-a.

Cavoli se pozvao na odbrambenu konferenciju iz 2023. godine, navodeći da je još tada Rusija dnevno ispaljivala oko 20.000 artiljerijskih granata. Nasuprot tome, čak i uz 2 miliona granata godišnje, Ukrajina bi mogla ispaljivati nešto manje od 5500 granata dnevno.

Iako su ruske snage u Ukrajini u posljednjih godinu dana izgubile oko 3000 tenkova, 9000 oklopnih vozila, 13.000 artiljerijskih sistema i više od 400 protivzračnih sistema, Cavoli upozorava da je Rusija na putu da ih sve nadomjesti. Prema procjenama, Rusija trenutno proizvodi oko 1500 tenkova godišnje, dok SAD godišnje proizvede svega 135.

Cavoli je također upozorio na potencijalno preispitivanje tradicionalne prakse da američki oficir predvodi NATO snage. Ukazao je da bi to moglo dovesti do situacije u kojoj bi, u slučaju aktivacije Člana 5. NATO sporazuma, američke trupe bile pod zapovjedništvom oficira koji nije Amerikanac – što bi bilo prvi put još od Prvog svjetskog rata.