Nakon pandemije COVID-a: Globalni turizam se bliži potpunom oporavku

Turisti u Sarajevu/Damir Deljo

Turisti u Sarajevu/Damir Deljo

Vraća se turizam/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Globalni turizam se skoro vratio na nivoe prije pandemije, objavljeno je u izvještaju Ujedinjenih naroda (UN) o turizmu.

Navedeno je da su cifre 96 posto vraćene na nivo iz 2019. godine, prije proglašenja pandemije COVID-19.

Skoro 790 miliona turista putovalo je u inostranstvo u prvih sedam mjeseci ove godine, što je 11 posto više u odnosu na 2023. godinu, pokazuju najnoviji podaci Svjetskog turističkog barometra UNWTO.

Uprkos trenutnim ekonomskim i geopolitičkim izazovima, sektor je na putu za potpuni oporavak do kraja godine.

Vodeći napredak ostvaren je u Evropi, koja je dostigla 99 posto nivoa prije pandemije, i Bliski istok, gdje je zabilježen porast od 26 posto, u odnosu na brojke iz 2019.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Azija i Pacifik, koji se još uvijek oporavljaju od sporijeg ponovnog otvaranja, zabilježili su oporavak od 82 posto, a brojke se stalno poboljšavaju kako se tržišta potpuno ponovno otvaraju.

Generalni sekretar UN-a za turizam Zurab Pololikashvili istakao je da su ovi podaci dokaz velike globalne potražnje za putovanjima, kao i efikasnosti ublažavanja viznih ograničenja i poboljšanja zračnih veza.

- Međunarodni turizam je na putu da konsoliduje svoj potpuni oporavak od najveće krize u historiji sektora, rekao je.

Prihodi od turizma se takođe oporavljaju, sa zemljama poput Albanije i Srbije koji su prijavili prihode od turizma više nego duplo u odnosu na 2019. godinu, sa 128 i 126 posto, respektivno.

Slijede Tadžikistan (85 posto), Pakistan (76 posto), Crna Gora (70 posto), Sjeverna Makedonija (60 posto) i Portugal (57 posto).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Međutim, inflacija putnih troškova, ekonomska neizvjesnost i klimatske promjene i dalje predstavljaju izazove za potpuni oporavak industrije, dodali su.

Gledajući unaprijed, UN-ov Indeks turističkog povjerenja predviđa pozitivan završetak do 2024. godine, iako stručnjaci upozoravaju da bi rastuće cijene i stalna globalna nestabilnost mogli usporiti rast u posljednjim mjesecima godine, prenosi Anadolija.