Najmoćnijeg čovjeka u SAD-u pitali treba li ljudska rasa opstati: Njegov odgovor šokirao mnoge

gužva putnici.jpg/
Foto: Ilustracija/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Peter Thiel, jedan od najmoćnijih i najutjecajnijih ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama, oklijevao je odgovoriti na pitanje misli li da bi ljudska rasa trebala opstati. Pitanje mu je postavljeno tokom podcasta New York Timesa Interesting Times s Rossom Douthatom, gdje su razgovarali o umjetnoj inteligenciji. Douthat ga je pitao boji li se da će AI na kraju stagnirati i postati „vrlo inteligentna, ali kreativna na konformistički način“.

„Mislim da bismo trebali nastaviti davati šanse AI-ju i da je alternativa potpuna stagnacija. Ako nemaš AI – vau, jednostavno se ništa ne događa“, odgovorio je Thiel. Njegov odgovor potaknuo je raspravu o pristašama AI-ja koji tehnologiju vide kao put ka transhumanizmu i spajanju uma i stroja.

Na pitanje „Vi biste ipak radije da ljudska rasa opstane, zar ne?“ Thiel je dugo oklijevao. „Ovo je dugo oklijevanje“, primijetio je Douthat. Thiel je na kraju rekao: „Da, ali...“ i pojasnio kako bi volio da se problemi radikalno riješe. Govorio je o transhumanizmu i ideji radikalne transformacije tijela, povukavši paralelu s trans temama, ističući da to nije dovoljno – „Želimo da možeš promijeniti svoje srce, svoj um i cijelo svoje tijelo.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Thiel je bio suosnivač i izvršni direktor PayPala, prvi vanjski investitor u Facebooku, a danas ga Forbes svrstava među najbogatije ljude na svijetu s bogatstvom procijenjenim na 17.7 milijardi eura. Ipak, njegovo bogatstvo i poslovni uspjesi nisu ono po čemu intrigira javnost.

Rođen 1967. u Njemačkoj, odrastao u Južnoj Africi i SAD-u, Thiel se od mladosti isticao nekonvencionalnim razmišljanjem. Nakon dolaska Donalda Trumpa na vlast, postao je još utjecajniji u američkoj politici.

Kao kršćanin, smrt vidi kao zlo i uložio je milione dolara u istraživanja produljenja života. Zanimali su ga i projekti poput kriogenog zamrzavanja. Smatra da je „najekstremniji oblik nejednakosti onaj između živih i mrtvih“.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dio medija ga povezuje s Opus Deijem, dok Thiel „woke kulturu“ vidi kao ekstremni oblik kršćanstva. Godine 2016. poznat je slučaj u kojem je finansijski srušio tabloid Gawker koji ga je „razotkrio“ kao homoseksualca, iako je to bila javna tajna.

Posebnu pažnju privlače i njegove tvrdnje da „sloboda i demokracija nisu kompatibilni“. Njegova kompanija Palantir Technologies, osnovana uz podršku CIA-e, razvila je najsofisticiranije sustave za analizu podataka i dio je američke sigurnosne infrastrukture.

Thiel je imao veliki utjecaj i u usponu potpredsjednika J. D. Vancea. Njihova veza počela je dok je Vance bio student na Yaleu, a Thiel mu postao mentor i donirao milione za njegovu kampanju.

Danas njegove investicije pokrivaju kriptovalute, svemirsku tehnologiju, biotehnologiju i odbrambenu industriju. Dionice Palantira nakon Trumpove pobjede porasle su više od 90 posto. Ipak, čini se da Thielova misija nije samo oblikovanje tržišta, već i samoga toka ljudske civilizacije.