Mnogi u EU se "hvataju za glavu" zbog budžeta koji je predstavila von der Leyen

Ursula von der Leyen, Samit EU - Zapadni Balkan/Screenshot

Screenshot/X

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je ambiciozni prijedlog budžeta Europske unije od 2.000 milijardi eura za razdoblje 2028–2034., koji uključuje uvođenje novih poreza na velike kompanije, duhan i elektronički otpad. Cilj je, kako je istaknula, jačanje strateške autonomije i odgovor na nove izazove poput obrane, migracija i klimatskih promjena.

„Riječ je o budžetu za novo doba, koji odgovara na izazove i jača neovisnost Europe“, poručila je von der Leyen.

Plan predviđa petostruko povećanje sredstava za obranu, trostruko za migracije i granice te udvostručenje budžeta za istraživanja, od čega bi 35% bilo usmjereno na klimatske mjere i zaštitu bioraznolikosti. Također, predloženo je formiranje posebnog fonda od 100 milijardi eura za pomoć Ukrajini.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ipak, prijedlog je odmah naišao na oštre kritike. Zelene stranke i nevladine organizacije osudile su ukidanje jedinstvenog fonda za zaštitu prirode, dok su poljoprivrednici izrazili zabrinutost zbog spajanja zajedničke poljoprivredne i kohezijske politike. Organizacija Copa-Cogeca upozorila je da se time “potkopava osnova europske poljoprivredne politike”.

Iako je Komisija poručila da će 300 milijardi eura izravne pomoći poljoprivrednicima ostati zaštićeno, rastući otpor dolazi i iz država članica. Mađarski premijer Viktor Orbán poručio je da “Bruxelles ne smije napustiti europske farmere kako bi financirao Ukrajinu”, dok su Nizozemska i Švedska već najavile protivljenje povećanju budžeta. Njemačka insistira da okvir ostane nepromijenjen, a Francuska se suočava s vlastitim budžetskim izazovima.

Dio zastupnika Evropskog parlamenta smatra da ni predloženi iznos ne ostavlja dovoljno prostora za ključne ciljeve poput konkurentnosti, kohezije i klimatske otpornosti. Pritom, otplata pandemijskog fonda vrijednog 750 milijardi eura – koja počinje 2028. – iznosit će do 30 milijardi eura godišnje i dodatno opterećuje budući budžet.

Predloženi budžet moraju jednoglasno usvojiti svih 27 država članica i Evropski parlament, a s obzirom na postojeće nesuglasice, očekuje se dugotrajan i težak proces pregovora.