La Nina se vraća i mijenja sve prognoze za ovu godinu: Već pokazuje karakteristične obrasce

Iznad Nove Gradiške jutros je zabilježen impresivan shelf oblak, poznat po svom dramatičnom i prijetećem izgledu./Neverin
Foto: Neverin/Facebook
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najnovije meteorološke analize ukazuju na iznenađujući povratak La Niñe, koja bi se trebala razviti u jesen 2025. godine, s mogućim utjecajem na zimske vremenske obrasce širom Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Europe, piše Severe Weather Europe. Radi se o hladnoj fazi poznatog ENSO fenomena (El Niño–južna oscilacija), koja ima potencijal da globalno izmijeni raspodjelu padavina, temperature i atmosferski pritisak.

La Niña, koja se odlikuje nižim temperaturama površinskih voda u tropskom Pacifiku, obično se razvija između kasnog ljeta i jeseni i može potrajati nekoliko mjeseci ili čak godina. Trenutno je zabilježena neutralna faza ENSO ciklusa, no hladne anomalije u oceanima i atmosferi ukazuju na moguće formiranje nove La Niñe.

Promjene u cirkulaciji zraka, naročito tzv. Walker cirkulaciji, već pokazuju karakteristične obrasce: spuštanje zraka iznad istočnog Pacifika i uzlazne struje na zapadu. Dugoročne prognoze modela poput NMME i ECMWF pokazuju hladne anomalije u ENSO regiji, s visokom vjerovatnoćom prelaska u punu La Niñu u narednim mjesecima. NOAA PSL analize idu korak dalje i sugeriraju nastavak La Niñe tokom čitave hladne sezone 2025./2026., kao i potencijalni prelazak u El Niño ciklus već naredne godine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ova faza ENSO-a ima poznat utjecaj na vremenske obrasce u Sjevernoj Americi. Tokom La Niñe zime, polarni mlazni tok skreće prema jugu, donoseći hladnije i snježnije uvjete sjevernim i sjeverozapadnim dijelovima SAD-a, dok južni dijelovi bilježe toplije i sušnije vrijeme. Kanada i gornji srednji zapad SAD-a mogu očekivati iznadprosječne količine snijega, dok jugozapadne države često bilježe smanjene količine padavina.

U Evropi, utjecaj La Niñe je manje direktan, ali se u pojedinim godinama uočavaju tendencije niskog tlaka nad jugom kontinenta i visokog tlaka na sjeveru, što može rezultirati hladnijim zimama, osobito u istočnoj i sjeveroistočnoj Evropi.

Pored promjena u vremenskim obrascima na nižim slojevima atmosfere, La Niña ima potencijal da utiče i na stratosfersku dinamiku. Historijski podaci pokazuju da La Niña zima ima 60–75% vjerovatnoće izazivanja stratosferskog zagrijavanja (SSW), koje može oslabiti polarni vrtlog – što otvara prostor za prodor hladnog arktičkog zraka prema nižim geografskim širinama.

Meteorološki modeli, uključujući i kanadski CanSIPS, potvrđuju razvoj hladnog bazena u sjevernoj Kanadi i sjevernim dijelovima SAD-a, uz tendenciju snažnog visokog tlaka nad sjevernim Pacifikom i stvaranje niskog tlaka nad kopnom. Ovakva konfiguracija dodatno pojačava šanse za jaču La Niñu i time povećava rizik od jačih zimskih udara.

Zbog preusmjerenja mlaznog toka, šanse za povećanu količinu snježnih padavina rastu u sjevernim dijelovima SAD-a, posebno u državama poput Minnesote, Michigana i New Yorka. Južni dijelovi SAD-a mogli bi ostati relativno suhi i topli, ali povremeni hladni valovi iz Kanade mogu uzrokovati iznenadne prodore zime sve do istočne obale.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Severe Weather Europe napominje i da zima pod utjecajem La Niñe ima veći potencijal za poremećaj polarnog vrtloga, što u konačnici dovodi do čestih i jakih hladnih prodora u nižim geografskim širinama.

Sve ove promjene pažljivo će se pratiti u nadolazećim mjesecima jer bi povratak La Niñe mogao znatno oblikovati globalne sezonske prognoze, s posebnim fokusom na zimsku sezonu 2025./2026.