„Bol reakcije“ koji je carinski rat donio Sjedinjenim Američkim Državama upravo počeo

„Bež knjiga“ o ekonomskim uslovima koju je banka Federalnih rezervi objavila 23. aprila pokazala je da su se, kako se ekonomska neizvjesnost povećavala, izgledi u mnogim regionima SAD-a značajno pogoršali. Statistike pokazuju da se riječ „tarifa” pojavila 107 puta u „Bež knjizi”, dvostruko više nego u prethodnom izvještaju, što pokazuje veliki uticaj neizvjesnosti koju donose tarife.
Dan ranije, izvještaj Svjetske ekonomske perspektive koji je objavio Međunarodni monetarni fond (MMF) značajno je snizio prognozu ekonomskog rasta SAD-a u 2025. godini, 0,9 procentnih poena niže od januarske prognoze. „Rizik od recesije“ u ovom trenutku je najveća zabrinutost ljudi o ekonomiji SAD-a.
Kako je nedavno istakao Financial Times, same Sjedinjene Američke Države će osjetiti najveću bol od vlastitih ekonomskih grešaka.
Nedavno su stanovnici u mnogim regionima SAD-a izašli na ulice da protestuju protiv vladine politike kao što je nametanje carina. Činjenica pokazuje da carine nisu donijele „repatrijaciju novca“, već „rizik od stagflacije“ i očekivanja „recesije“ za američku privredu. Ustvari, američki potrošači se suočavaju ne samo sa rastom cijena robe, već i sa budućnošću punom neizvjesnosti. Američkim kompanijama je takođe teško, uglavnom se suočavaju sa rastućim troškovima i smanjenim profitom. Ako se tome dodaju kontramjere izazvane „tarifnim ratom“ koji su pokrenule SAD, uticaj na američku ekonomiju biće još veći.
U posljednja dva dana američka strana neprekidno objavljuje vijesti da će se tarifni rat između Kine i SAD-a uskoro smiriti, a da Kina i SAD pregovaraju i da će čak postići dogovor. Kao odgovor na ovo, Kina je jasno stavila do znanja da Kina i SAD trenutno ne vode nikakve ekonomske i trgovinske pregovore. Ako Sjedinjene Američke Države zaista žele da riješe problem, trebalo bi da se suoče sa racionalnim glasovima međunarodne zajednice i svojih građana i potpuno ukinu sve jednostrane tarifne mjere protiv Kine.