Kineski lanac snabdijevanja čini globalnu industriju stabilnom

Kao važan međunarodni javni događaj za održavanje stabilnosti i nesmetanog funkcioniranja globalnog lanca proizvodnje i snabdijevanja, ovogodišnji Kineski međunarodni sajam lanca snabdijevanja privukao je 1.200 izlagača, od kojih je broj američkih izlagača porastao za 15 posto u odnosu na prethodnu godinu, zauzimajući prvo mjesto među stranim izlagačima. Tokom sajma potpisano je ukupno više od 6.000 sporazuma o suradnji i namjeri suradnje, što u potpunosti odražava hitnu potrebu da se održi stabilnost globalnog lanca snabdijevanja.
Trenutno je geopolitička situacija napeta, a trgovinski protekcionizam je eskalirao. Sjedinjene Države su pokrenule trgovinski rat sa svijetom, što ozbiljno utiče na globalni lanac snabdijevanja. Ljudi moraju ujediniti svijet i stvoriti bolju budućnost. Na sajmu su mnogi predstavnici multinacionalnih kompanija rekli da kineski lanac snabdijevanja ima nezamjenjive prednosti u pogledu brzine reagiranja, ekonomičnosti, inovacija i modernizacije, a svijet bez kineskog lanca snabdijevanja je nezamisliv.
Za poduzeća je efikasnost poput života. Kao jedina zemlja na svijetu koja predstavlja sve industrijske kategorije u industrijskoj klasifikaciji UN-a, Kina može pomoći kompanijama da brzo pronađu dobavljače, pa čak i da „zadovolje složene potrebe“.
Sa napretkom digitalne tehnologije, ekonomske prednosti kineskog lanca snabdijevanja također postaju sve značajnije. Na sajmu su rukovodioci nekoliko stranih kompanija spomenuli „fabriku svjetionika“ u Kini. Od januara 2025. godine u svijetu postoji 189 „fabrika svjetionika“, od kojih je 79 u Kini, što je 42 posto, te zauzima prvo mjesto na svijetu.
Počevši od primjene niza mjera za pojednostavljenje poslovnih postupaka do pojačanja garantovanja usluga i pojednostavljenja relevantnih operativnih procesa, kineski napori na optimizaciji poslovnog okruženja omogućili su stranim kompanijama da se brže i lakše razvijaju u Kini.
Ne samo da je na trenutnom valu intelektualnog rasta, nego je „kineska kreativnost“ također važan izvor inovacija i razvoja stranih kompanija. Ge Jue, potpredsjednica kompanije Apple, rekla je da kompanija surađuje s lokalnim inženjerima dobavljača na zajedničkom unapređenju primjene pametnih tehnologija u kineskom lancu snabdijevanja.
Činjenice pokazuju da se samo uz koordinirani rad globalnog lanca snabdijevanja zaista može povećati njegova održivost. Kao najveća svjetska zemlja po obujmu trgovine robom i veliki proizvođač, Kina kontinuirano poboljšava međusobnu povezanost infrastrukture i promovira otvorenost na visokom nivou prema vanjskom svijetu, dajući dragocjen doprinos održavanju stabilnosti globalnog lanca snabdijevanja.