Kao u hororu: Tim naučnika zaglavio na Antarktici sa nasilnim kolegom, prijetio im smrću

Sanae IV, antarktik//
Foto: Reddit
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Skupina naučnika iz Južnoafričke Republike, koja je već deset mjeseci izolirana u ekstremnim uvjetima na istraživačkoj stanici Sanae IV na Antarktici, poslala je hitan poziv u pomoć. U e-mailu koji je procurio u javnost, jedan od članova tima upozorava da je kolega napao člana tima i prijetio mu smrću, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost za sigurnost svih istraživača na postaji.

Sanae IV je ekstremno udaljena istraživačka postaja, smještena na vrhu ledene litice, a dolazak do nje traje oko dvije sedmice. Zbog surovih vremenskih uvjeta, napuštanje baze gotovo je nemoguće – temperature padaju na -23°C, dok vjetrovi dosežu brzine od 217 km/h. Tim naučnika tamo proučava klimu Antarktike, a njihova misija trebala bi trajati još najmanje deset mjeseci. No, prošlog tjedna jedan od njih uputio je dramatičan e-mail u kojem je opisao nasilne incidente unutar grupe.

U pismu, čiji su dijelovi objavljeni u South Africa Sunday Timesu, stoji: "Nažalost, njegovo se ponašanje pogoršalo do krajnje zabrinjavajuće razine. Konkretno, fizički je napao [X], što je ozbiljno kršenje osobne sigurnosti i radnih normi. Nadalje, prijetio je da će ubiti [X], stvarajući atmosferu straha i zastrašivanja. Duboko sam zabrinut za vlastitu sigurnost i stalno se pitam hoću li biti sljedeća žrtva."

Autor e-maila i optuženi naučnik nisu imenovani, no iz sadržaja poruke jasno je da se situacija unutar postaje ozbiljno pogoršala.

"Kabinska groznica može biti dezorijentirajuća"

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na ozbiljne optužbe reagirao je i Dion George, južnoafrički ministar okoliša, koji je najavio da će osobno stupiti u kontakt s timom i procijeniti situaciju. Priznao je da uvjeti u kojima naučnici rade mogu biti izuzetno teški, što može dovesti do psiholoških problema.

"Možete zamisliti kako je to – mali prostor, potpuna izolacija, ljudi dobivaju kabinsku groznicu. Može biti vrlo dezorijentirajuće," rekao je George za The Times.

Naglasio je i da svi naučnici koji rade na takvim ekspedicijama prolaze rigorozne psihološke testove kako bi se osiguralo da su mentalno i fizički sposobni za izazove života u ekstremnim uvjetima.

"Antarktika je vrlo usamljeno mjesto"

Ekstremna izolacija može imati ozbiljan utjecaj na ljudsku psihu, što je potvrdio i Alan Chambers, iskusni istraživač koji je prešao 1.127 kilometara na skijama do Južnog pola.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"To je vrlo, vrlo usamljeno mjesto," rekao je Chambers. Dodao je da u takvim uvjetima čak i najmanji problemi mogu postati ogromni sukobi.

"Nema boja, nema buke, ništa nije normalno. Svačije ponašanje, uključujući i vaše vlastito, postaje pojačano, a sitnice se mogu pretvoriti u velike probleme."

Naglasio je i koliko je važno biti psihički stabilan u takvim okruženjima: "Morate biti u miru sami sa sobom jer na Arktiku ili Antarktici provodite puno vremena unutar vlastitog uma. Ako imate i najmanji problem s nekim, on se može brzo pretvoriti u ozbiljan konflikt."

Šta slijedi?

Trenutno je tim naučnika potpuno odsječen od svijeta, a mogućnost intervencije je izuzetno ograničena zbog ekstremnih vremenskih uvjeta. Južnoafričke vlasti najavile su da će pažljivo analizirati situaciju, no ostaje nejasno kada i kako bi se ugroženi naučnici mogli evakuirati.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ovaj incident naglašava psihološke izazove ekstremne izolacije i postavlja pitanje kako osigurati mentalnu i fizičku sigurnost istraživača koji rade u jednom od najnepristupačnijih dijelova svijeta.