Južnokorejski istražitelji pokušali uhapsiti predsjednika pa - odustali
Južnokorejski Ured za istragu korupcije za visoke zvaničnike (CIO) odlučio je u petak da obustavi izvršenje naloga za pritvaranje smijenjenog predsjednika Yoon Suk Yeola.
Odluka je uslijedila nakon petosatnog sukoba između zajedničkog istražnog tima predvođenog CIO-om i predsjedničkih sigurnosnih snaga, koje su spriječile istražitelje da privedu Yoona, objavio je Yonhap News sa sjedištem u Seulu.
Predsjednička rezidencija je unutar kompleksa Ministarstva odbrane otkako je Yoon izabran 2022.
Istražitelji su zaključili da je danas nemoguće nastaviti sa izvršenjem naloga i napustili su prostorije.
Nalog za hapšenje, izdat prošle sedmice, ostaje na snazi do ponedjeljka.
Proteklih dana stotine pristalica okupilo se u blizini rezidencije kako bi spriječili njegovo hapšenje. Neke je policija nasilno uklonila.
U međuvremenu, suparničke grupe su također organizovale proteste tražeći Yoonovo hitno hapšenje.
Yoon je smijenjen 14. decembra i sada čeka suđenje na Ustavnom sudu koje će utvrditi da li će biti trajno smijenjen ili vraćen na funkciju. Na odluku suda bi se moglo čekati do šest mjeseci.
Yoon je prvi aktualni predsjednik u historiji Južne Koreje koji se suočio s optužbama za pobunu i izdaju, uz zabranu putovanja.
Ovo je ujedno i prvi put da je izdat nalog za hapšenje aktuelnog predsjednika u Južnoj Koreji.
S tim u vezi, tužioci su u petak podigli optužnicu protiv načelnika štaba vojske Južne Koreje generala Parka An-sua i general-potpukovnika Kwak Jong-keuna, šefa Komande za specijalne ratove, zbog optužbi za pobunu i zloupotrebu položaja.
Dvojica komandanata su među nekoliko visokih vojnih zvaničnika pritvorenih u vezi sa neuspjelim pokušajem uvođenja vanrednog stanja 3. decembra.
Yoon je imenovao Parka da nadgleda operaciju vanrednog stanja.
Bivši ministar odbrane Kim Yong-hyun, koji je također uhapšen, prvi je zvaničnik koji je optužen u istrazi o vanrednom stanju, prenosi Anadolija.