IDF: Moramo biti spremni za ofanzivu na Liban

- Danas smo odobrili razne planove za budućnost i moramo biti spremni za ofanzivu ako bude potrebno, rekao je načelnik glavnog stožera Herzi Halevi tokom posjete vojnom zapovjedništvu u sjevernom izraelskom gradu Safedu.
On je dodao da su Izraelske odbrambene snage (IDF) i unutar njih Sjeverno zapovjedništvo na vrlo visokoj razini pripravnosti.
Izraelska vojska je u stalnim borbama s jedinicama Hezbolaha u južnom Libanu otkako je islamistički Hamas sa sjedištem u Gazi upao u granično područje u južnom Izraelu 7. oktobra.
Novi pregovori
Izraelski vojni radio objavio je jučer da su izraelske zračne snage pokrenule napad s predumišljajem na ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu, javlja Al Jazeera i dodaje da su dobili izvještaje da su se na sjeveru Izraela oglasile sirene za zračnu uzbunu.
Hezbolah je ispalio rakete na izraelski pogranični grad Kiriat Shmona, a izraelska policija je saopćila da je nekoliko zgrada oštećeno. Niko nije ozlijeđen. Tri osobe, uključujući i borca Hezbolaha, poginule su u srijedu u izraelskim napadima na položaje Hezbolaha, izvijestila je libanska novinska agencija NNA. Te borbe od početka oktobra predstavljaju najozbiljniji vojni sukob od drugog libanskog rata 2006. godine.
Ali, promatrači kažu da obje strane još slijede određena neizgovorena pravila, jer su dosad izbjegavale eskalaciju. Hezbolah, koji podržava Iran, kontrolira vladu u Libanu i ima arsenal projektila koji predstavlja prijetnju Izraelu, javlja RSE.
Izrael je, preko Sjedinjenih Američkih Država, predložio novi sporazum o razmjeni zatvorenika posredniku Kataru, navodi jučer izraelski Kanal 13, a prenosi Al Jazeera.
Sporazum bi prvo omogućio da Izrael povuče trupe iz gusto naseljenih područja Pojasa Gaze i omogući daleko većoj pomoći da uđe u enklavu, prenose državni mediji. U drugoj fazi Hamas bi oslobodio izraelske zarobljenike, uključujući žene vojnike, te bi predao tijela mrtvih Izraelaca, dok bi se Izrael dalje povukao u područja koja bi bila dogovorena uz posredovanje Katara i SAD-a.Mediji navode da je Hamas do sada odbijao ovaj prijedlog, jer ne poziva na potpuni prekid vatre dok se razmjenjuju taoci.
Prema nedavnoj anketi Instituta Lazar, koju je objavio izraelski dnevnik Maariv, 67 posto Izraelaca je za razmjenu palestinskih zarobljenika za izraelske zarobljenike koje drži Hamas.
Palestinsko društvo Crvenog polumjeseca objavilo je na društvenim mrežama da je 10 ljudi ubijeno, a najmanje 12 povrijeđeno u bombaškom napadu u blizini bolnice Al-Amal u Khan Younisu. U poruci jučer ujutro se navodi da je ovo treće gađanje izraelskih snaga područja bolnice u manje od sat.
Nastavak zračnih napada i proširenje operacija na jugu uslijedili su nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila da je stanovništvo Gaze u ozbiljnoj opasnosti, a francuski predsjednik Emmanuel Macron je pozvao na dugoročni prekid vatre.
Prošlo je pet dana otkako je izbjeglički kamp u Gazi pogođen u još jednoj seriji izraelskih zračnih napada, ali tamošnji Palestinci i dalje iskopavaju tijela najmilijih ispod ruševina. U napadu na Maghazi u centru Gaze, kasno u nedjelju, ubijeno je najmanje 90 ljudi, uključujući djecu i mnoge koji su interno raseljeni. To je bio jedan od najsmrtonosnijih napada.
Pomoć bolnicama
Prema podacima zdravstvenih vlasti u Gazi, dosad je ubijeno najmanje 21.110 Palestinaca, a 55.243 su ranjena.
Svjetska zdravstvena organizacija izvijestila je da su potrebne zalihe dostavljene bolnicama na jugu i sjeveru Pojasa Gaze, koje su uglavnom izgubile svoje funkcije zbog izraelskih napada, javlja Anadolija.
Timovi WHO-a su 26. decembra došli do bolnica Al-Shifa na sjeveru i Al-Amal na jugu, navedeno je u saopćenju WHO-a.