Hoće li zbog WHO doći do ogromnih poskupljenja sokova, alkohola i cigareta širom svijeta?

Ilustracija/ Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je zemlje širom svijeta da u narednih deset godina povećaju poreze na zaslađena pića, alkohol i duhan za 50 posto. Ova inicijativa, predstavljena na konferenciji Ujedinjenih nacija o finansijama za razvoj u Sevilli, predstavlja najjaču podršku WHO-a do sada za primjenu poreskih mjera u borbi protiv hroničnih bolesti.

Povećanje cijena ovih proizvoda putem oporezivanja, kako navodi WHO, može smanjiti njihovu potrošnju, koja je povezana sa bolestima poput dijabetesa, raznih vrsta raka i drugih zdravstvenih problema. Istovremeno, prikupljeni novac mogao bi ojačati zdravstvene sisteme i ublažiti finansijske pritiske u vremenu kada pomoć za razvoj opada, a javni dug raste.

„Porezi na zdravstvo su jedan od najefikasnijih alata koje imamo“, istakao je Jeremy Farrar, pomoćnik generalnog direktora WHO-a za promociju zdravlja i prevenciju bolesti. „Vrijeme je za djelovanje.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

WHO je predstavila inicijativu pod nazivom „3 za 35“, s ciljem prikupljanja čak bilion dolara do 2035. godine, oslanjajući se na primjere zemalja poput Kolumbije i Južne Afrike, gdje su poreske mjere pokazale značajne rezultate. Prema podacima, skoro 140 zemalja je već podiglo poreze na duhan, u prosjeku za preko 50 posto u posljednjih deset godina.

Generalni direktor WHO, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, naglasio je da povećanje poreza može pomoći vladama da „prilagode novoj stvarnosti“ i jačaju zdravstvene sisteme. WHO takođe razmatra mogućnost uvođenja poreza na ultra-prerađenu hranu, čiju definiciju planira finalizirati u narednim mjesecima, iako se očekuje otpor industrije.

Inicijativu podržavaju i druge važne organizacije poput Bloomberg Philanthropies, Svjetske banke i OECD, a WHO pruža i tehničku podršku zemljama koje žele sprovesti ove mjere.

Poreske politike na zdravstvo i dalje se smatraju jednim od najmoćnijih načina za unapređenje javnog zdravlja i smanjenje troškova liječenja povezanih s nezdravim navikama.