Hoće li doći do prekida vatre u Gazi? Otkriveni detalji mogućeg sporazuma
O potencijalnom prekidu vatre i sporazumu o razmjeni zarobljenika između Izraela i palestinske grupe Hamas govori se ovih dana, a detalje otkriva izraelski Kanal 12,
Sporazum se navodno sastoji od tri faze, od kojih prva traje 42 dana i podrazumijeva oslobađanje 33 izraelska taoca.
Izraelska delegacija, katarski premijer Mohammed bin Abdulrahman Al Thani i posrednici iz Egipta, Katara i SAD-a čekaju konačnu odluku lidera Hamasa Mohammeda Sinwara o nacrtu teksta sporazuma.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu se također konsultuje sa sigurnosnim zvaničnicima po tom pitanju, navodi Kanal 12.
Detalji predloženog nacrta
Prva faza, nazvana "humanitarna faza", trajat će 42 dana. Uključuje oslobađanje 33 izraelska taoca, s fokusom na žene, starije i bolesne. Zauzvrat, izraelska vojska bi se povukla iz većine područja koje trenutno kontrolira u Gazi.
Oslobađanje prve grupe izraelskih talaca planirano je za sedmi dan nakon početka prekida vatre. Izrael je također pristao da oslobodi stotine palestinskih zarobljenika, uključujući i one s dugim ili doživotnim kaznama.
Za svaku oslobođenu izraelsku vojnikinju, biće oslobođeno 50 palestinskih zarobljenika, od kojih je 30 na doživotnoj i 20 na višegodišnjoj kazni zatvora, navodi se u izvještaju. Za svaku oslobođenu izraelsku ženu ili starijeg civila bi trebalo biti oslobođeno 30 palestinskih zarobljenika, uključujući maloljetnike, žene i bolesne.
Druga faza, koja počinje 16. dana sporazuma, biće fokusirana na šire pregovore za oslobađanje preostalih zarobljenika, uključujući vojnike i mlade zarobljenika.
Treća i posljednja faza, prema izvještaju, uključuje dugoročne aranžmane, uključujući razgovore o alternativnoj upravi za Gazu i planovima za njenu rekonstrukciju.
Ustupci i sporovi
Kanal 12 javlja dalje da je kao dio novog sporazuma Izrael pristao da dozvoli raseljenim ljudima povratak na sjever Gaze, što je bio ključni zahtjev Hamasa tokom pregovora. Sigurnosne provjere vozila vršilo bi međunarodno tijelo, dok pješaci ne bi bili kontrolirani.
Ostaju neriješeni značajni sporovi. Hamas traži povlačenje Izraela s Filadelfijskog koridora, graničnog područja između Gaze i Egipta, i trajni prekid vatre. Izrael je, međutim, spreman samo pristati na privremeni prekid vatre i postupno povlačenje s koridora.
Još jedna sporna tačka je dubina tampon zone duž granica Gaze. Hamas insistira na vraćanju na stanje od prije 7. oktobra 2023. i tampon zonu od 300-500 metara. Izrael pak traži tampon od dva kilometra.
Inače, Izrael trenutno drži više od 10.300 palestinskih zarobljenika, dok se procjenjuje da je 99 Izraelaca zarobljeno u Gazi. Hamas je rekao da su mnogi izraelski taoci ubijeni u neselektivnim izraelskim zračnim napadima.
Razmjena zarobljenika i pregovori o prekidu vatre, uz posredovanje Katara, Egipta i SAD-a, nekoliko su puta prekidani zbog novih uslova koje je nametnuo Netanyahu. Izraelska opozicija i porodice zarobljenika optužuju ga da je opstruirao napore za postizanje sporazuma o prekidu vatre u Gazi i razmjeni zarobljenika s Hamasom.
Uprkos rezoluciji Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija koja traži hitni prekid vatre, Izrael nastavlja genocidni rat u Gazi u kojem je od 7. oktobra 2023. godine ubijeno više od 46.500 ljudi, većinom žena i djece.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru naloge za hapšenje Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi. Izrael se također suočava sa tužbom za genocid na Međunarodnom sudu pravde u Hagu.