Hapšenje u Indiji: Uhvaćen vozač koji je usmrtio najstarijeg maratonca na svijetu

Fauje Singh/X.com//
Fauje Singh/X.com
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Indijska policija uhapsila je vozača osumnjičenog da je skrivio smrt Fauje Singha, 114-godišnjaka poznatog kao najstarijeg maratonca na svijetu, a potom pobjegao s mjesta nesreće. 

Singh, svjetska trkačka ikona, preminuo je od posljedica teških povreda.

Prema policijskom izvještaju, osumnjičeni Amritpal Singh Dhillon (26) naletio je terencem na indijskog trkača. Pronađen je i bijeli terenac za koji se vjeruje da je korišten u nesreći.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tragedija se dogodila u ponedjeljak u sjevernoj indijskoj državi Punjab, nedaleko od Singhovog rodnog sela Beas Pind. Singh je bio u poslijepodnevnoj šetnji i prelazio cestu kada je na njega naletjelo vozilo. Mještani su ga hitno prevezli u bolnicu, ali ljekari su mogli samo konstatovati smrt.

Indijski mediji, pozivajući se na policijski zapisnik, navode kako je život slavnog trkača možda mogao biti spašen da ga je vozač odmah nakon nesreće odvezao u bolnicu umjesto da je pobjegao.

Fauja Singh bio je globalni fenomen. Trčanjem se počeo baviti tek u 89. godini života, ali to ga nije spriječilo da postavi brojne rekorde u različitim starosnim kategorijama. Između 2000. i 2013. godine, kada se povukao iz takmičenja, istrčao je devet maratona.

U historiju je ušao 2011. godine, kada je u Torontu postao prva osoba starija od 100 godina koja je uspješno završila maraton. Godine 2012. imao je čast da nosi olimpijsku baklju na Igrama u Londonu.

Uprkos postignućima, Guinnessova knjiga rekorda nikada ga nije službeno priznala kao najstarijeg maratonca. Razlog je bio nedostatak rodnog lista iz 1911. godine. Iako je njegova britanska putovnica navodila 1. april 1911. kao datum rođenja, a posjedovao je i pismo kraljice Elizabete II. u kojem mu čestita 100. rođendan, za Guinness to nije bilo dovoljno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz Guinnessa su poručili da su mu željeli dodijeliti rekord, ali da mogu prihvatiti isključivo službene dokumente iz godine rođenja. Njegov trener je objasnio da se u to vrijeme u ruralnoj Indiji rodni listovi jednostavno nisu izdavali. Kao dječaka, Singha su u njegovom selu često zadirkivali jer je imao slabe noge i nije mogao pravilno hodati do svoje pete godine, prenosi Index.hr.