Globalni stručnjaci pozivaju na mir i dijalog za rješavanje sporova u Južnom kineskom moru

Foto: KMG
Učesnici iz cijelog svijeta sudjelovali su u detaljnim diskusijama o temama koje uključuju međunarodni poredak poslije Drugog svjetskog rata, suverenitet nad Nanhai Zhudaom, poznatim na engleskom kao ostrva Južnog kineskog mora, kao i ponovnu procjenu arbitražne odluke o Južnom kineskom moru iz 2016. godine.
Predsjednik Centra Huayang za pomorsku saradnju i upravljanje okeanima Wu Shicun naveo je da suverenitet Kine nad Nanhai Zhudaom i susjednim vodama ima obilnu historijsku i pravnu osnovu, jer Kina upravlja regionom od davnina i u skladu s međunarodnim poretkom poslije Drugog svjetskog rata.
„Kinesko čuvanje suvereniteta Nanhai Zhudaoa jeste održavanje međunarodnog poretka, a ne podrivanje međunarodnih pravila“, podvukao je Wu u uvodnom govoru na simpoziju.
„Kina i ASEAN treba da unaprijede konsultacije o Kodeksu ponašanja u Južnom kineskom moru (COC) i da zajedno rade na očuvanju mira i stabilnosti u regionu“, rekao je Wu govoreći o nezakonitoj dodjeli arbitraže o Južnom kineskom moru u julu 2016. godine.
Zamjenik direktora Kineske akademije za historiju Li Guoqiang ukazao je da je Južno kinesko more bilo harmonično, okarakterisano međusobnim poštovanjem između Kine i njenih susjeda, sve do 1930-ih kada je narušeno onim što je on opisao kao kolonijalnu i imperijalističku „hegemoniju i pohlepu“. Li je naglasio da je Kina u potpunosti povratila ostrva Južnog kineskog mora, što je rezultat pobjede u Drugom svjetskom ratu, u skladu s Kairskom deklaracijom iz 1943. godine i Potsdamskom proklamacijom iz 1945. godine.
Seminar „Historija i stvarnost Južnog kineskog mora“ organizirali su Nacionalni institut za studije Južnog kineskog mora i Centar Huayang za pomorsku saradnju i upravljanje okeanima. Okupio je naučnike iz raznih zemalja, uključujući Kinu, Indoneziju, Irsku, Njemačku, Rusiju, Singapur i Južnu Koreju, kako bi razgovarali o historijskim i pravnim perspektivama ovog pitanja.
Arbitražni sud za Južno kinesko more, osnovan na jednostrani zahtjev Filipina i bez saglasnosti Kine, donio je presudu 12. jula 2016. godine obrazlažući da je zasnovana na Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravu mora (UNCLOS). Kina je proglasila presudu ništavnom.
Deklaracija o ponašanju strana u Južnom kineskom moru (DOC), koju su 2002. godine potpisale Kina i države članice ASEAN-a, navodi najvažnije principe u rješavanju sporova oko Južnog kineskog mora. Konsultacije o COC-u pokrenute su između dvije strane 2013. godine. I DOC i COC imaju za cilj očuvanje mira i stabilnosti u regionu.