Globalni dijalog u Srbiji o podjeli razvojnih mogućnosti Kine sa svijetom

Beograd, 31.03.2025. - Globalni dijalog "Zajednicki razvoj, zajednicko deljenje mogucnosti", koji su organizovali Kineska medijska grupa i Institut za medjunarodnu politiku i privredu (IMPP), odrzan je danas u Institutu za medjunarodnu politiku i privredu u Beogradu. (BETAPHOTO/MILAN ILIC)/Milan Ilic

Kinesko-srpski odnosi bilježe novi zamah/Betaphoto/Milan Ilić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

''U martu je u Pekingu održano godišnje zasijedanje najvišeg zakonodavnog i savjetodavnog tijela Kine, pokazavši svijetu vitalnost Kine u novoj eri. Ovogodišnji cilj rasta, od oko pet posto, ponovo je privukao pažnju javnosti. Globalna anketa koju je sprovela KMG pokazala je da je više od 90 posto ispitanika pohvalilo snažnu ekonomsku i tehnološku snagu Kine i izrazilo očekivanja da će ogromno kinesko tržište svijetu donijeti velike mogućnosti'', kazao je predsjednik Kineske medijske grupe (KMG) Shen Haixiong u video-govoru na Globalnom dijalogu “Kina u proljeće: Dijeljenje mogućnosti sa svijetom”, koji je u Beogradu organizovala Kineska medijska grupa u saradnji sa Institutom za međunarodnu politiku i privredu Srbije.

Shen je istakao da su kineske inovacije primijećene u čitavom svijetu.

''Kineski AI startup DeepSeek je izazvao buru u tehnološkom svijetu, roboti koji igraju, Jangge, su se pojavili u Gala programu povodom Praznika proljeća, animirani film Ne Zha 2 napravio je ogroman potres na međunarodnim bioskopskim blagajnama, a Putovanje po Kini sa filmovima podstaklo je "kinesku groznicu" među inostranim turistima i novi talas kulturnog turizma na različitim mjestima'', kazao je Shen. ''Na ovogodišnjem zasijedanju najvišeg zakonodavnog i savjetodavnog tijela Kine, predsednik Xi Jinping je istakao potrebu da se postepeno širi institucionalno otvaranje i kontinuirano širi prostor za međunarodnu saradnju. Kineska vrata će se otvarati sve šire i šire''.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Shen je dalje naveo da je KMG spremna da podijeli nove kineske mogućnosti u oblasti tehnoloških inovacija u novoj eri sa prijateljima širom svijeta.

Politika otvaranja

''Koristićemo film i televiziju kao most, kulturu kao vezu za stvaranje platformi za razmjenu i uzajamno učenje, kao što su Globalni forum za inovacije u medijima, globalna turneja Putovanje kroz civilizacije, festival kineskih filmova i televizijskih programa i mehanizam saradnje Globalni partner, izgradićemo globalnu mrežu za dijalog među civilizacijama, iskoristićemo moć kulture da zagrijemo svijet i osvijetlimo ljudska srca, kako bi se omogućilo da se ljudske civilizacije dopunjuju i napreduju u harmoniji'', zaključio je Shen u video-obraćanju.

Direktor Instituta za međunarodnu politiku i privredu, Branislav Đorđević, kazao je da današnji skup pokazuje da i dalje postoji i želja i volja da se na globalnom nivou razgovara o mogućnostima zajedničkog razvoja i zajedničke budućnosti.

''Kina je po svim parametrima u svjetskom vrhu, ali ono po čemu danas ima nesporan primat u svijetu jeste njeno opredjeljenje da svoj unutrašnji razvoj trajno veže za multilateralnu saradnju, globalni dijalog i zajedničku budućnost čovječanstva. Kineski premijer Li Qiang nedavno je potvrdio dalje sprovođenje politike otvaranja i saradnju sa drugim subjektima međunarodnih odnosa, insistirajući na značaju međunarodne saradnje podvukao je da se Kina suprotstavlja hegemonizmu, kao i u unilateralizmu i protekcionizmu u svim oblicima te da podržava međunarodnu pravednost i međunarodno pravo. S tim u vezi premijer Li je naglasio da je Kina spremna da sa drugim članicama međunarodne zajednice radi na promovisanju ravnopravnog i uređenog multipolarnog svijeta i univerzalno korisne inkluzivne ekonomske globalizacije i da sprovodi svoje tri inicijative: za globalni razvoj, za globalnu bezbjednost i globalnu civilizaciju'', naglasio je Đorđević.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ministrica privrede Srbije Adrijana Mesarović kazala je da se u trenutnoj globalnoj geopolitičkoj nestabilnosti, kada je svijet suočen sa brojnim krizama i ratnim sukobima, Narodna Republika Kina ističe kao posljednji anker mira, stabilnosti i rasta.

''Njena sposobnost da održi stabilnost i kontinuirani ekonomski rast čini je jedinstvenom globalnom silom koja vuče svjetsku ekonomiju naprijed. Upravo je ova stabilnost Kine temelj koji omogućava svijetu da gleda u budućnost sa većom sigurnošću'', naglasila je Mesarović. ''Srbija je postala ključna tačka za kineske investicije u Evropi. Vlada Republike Srbije posvećena je stvaranju povoljnog ambijenta za privrednu saradnju sa Kinom, što potvrđuje i rast naše trgovinske razmjene, koja je prešla osam milijardi eura''.

Adrija na Mesarović/

Adrija na Mesarović/

U godini kada se obilježava 70. godišnjica uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije i Kine, Mesarović je naglasila da saradnja između dvije zemlje nije ograničena samo na investicije i trgovinu.

''Ona podrazumijeva i duboko kulturno i društveno zbližavanje naših naroda. Uvjereni smo da ekonomski uspjeh bez ljudske dimenzije i kulturne razmjene nema pun značaj. Zato naša saradnja prožima obrazovanje, kulturu i zajedničke inicijative mladih talenata'', zaključila je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ambasador Kine u Srbiji Li Ming kazao je da je nakon nedavno održana Dva zasijedanja u Pekingu, Kina predstavila plan ekonomskog razvoja za 2025. godinu, usmjeren na ubrzanu modernizaciju, tehnološke inovacije i otvaranje prema svijetu.

''Predviđeni rast BDP-a od pet posto pratiće mjere za proširenje domaće potražnje, podsticaj stranih investicija i razvoj novih proizvodnih snaga poput električnih vozila, vještačke inteligencije i poluprovodnika. Kineska ekonomija je u 2024. godini ostvarila rast od pet posto, sa doprinosom od 30 posto globalnom ekonomskom rastu. Uprkos sankcijama i globalnim izazovima, Kina nastavlja da širi trgovinske veze – trgovina u okviru inicijative Pojas i put premašila je 50 posto ukupnog izvoza, a ukinute su vize za građane 38 zemalja''.

Li Ming/

Li Ming/

Ambasador je naglasio da u tom kontekstu, kinesko-srpski odnosi bilježe novi zamah.

''Kina je već godinama drugi najveći trgovinski partner Srbije i vodeći izvor stranih investicija. Veliki infrastrukturni i industrijski projekti poput brze pruge Beograd-Budimpešta, rudnika bakra Ziđin i čeličane Hestil doprinose razvoju srpske privrede. Posljednjih sedmica saradnja je dodatno intenzivirana: Kina je potvrdila učešće na EXPO-u 2027 u Beogradu, srpski poljoprivredni proizvodi stižu na kinesko tržište, a kineska električna vozila izazvala su veliko interesovanje na Beogradskom sajmu automobila. Na ekonomskom forumu u Beogradu okupilo se preko 200 privrednika iz obje zemlje. Dvije države nastavljaju da njeguju bliske odnose zasnovane na uzajamnom poštovanju i podršci, dijeleći viziju zajedničke budućnosti u eri globalnih promjena'', zaključio je Ming.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Generator razvoja

U ime ministra turizma i omladine Republike Srbije Huseina Memića, na Globalnom dijalogu se obratila pomoćnica ministra, Višnja Rakić, koja je kazala da je 70. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa između Narodne Republike Kine i Republike Srbije, izuzetno značajan jubilej koji potvrđuje duboko ukorijenjeno prijateljstvo i strateško partnerstvo dviju zemalja, koje vremenom postaje neraskidivo.

''Turizam je generator ekonomskog razvoja, moćna spona između naroda, kultura i ekonomija, a dobri bilateralni odnosi u oblasti turizma između Republike Srbije i Narodne Republike Kine predstavljaju dobar primjer kako i na koji način zajednički razvoj i razmjena mogu doprinijeti napretku dviju zemalja'', naglasila je Rakić.  ''Kineski turisti su danas među najbrojnijima u Srbiji. U 2024. godini najveći porast broja dolazaka stranih turista registrovan je kod turista iz Kine, i iznosio je  70 posto više nego 2023. godine. Ukupno je evidentirano 156.644 dolazaka kineskih turista i 404.047 noćenja, što je 43,2 posto više nego u 2023. godini. Tendencija rasta broja kineskih turista se nastavlja i u ovoj godini. U januaru 2025. godine zabilježen je rast broja dolazaka kineskih turista za 82,1 posto više nego u januaru 2024. godine, dok je broj ostvarenih noćenja bio za 78,5 posto veći nego u januaru 2025. godine''.

Višnja Rakić/

Višnja Rakić/

Rakić je istakla da je da vjeruje da će zahvaljujući viznoj liberalizaciji i direktnim avio-linijama između Srbije i Kine, u narednim godinama ostvariti još intenzivnija saradnja u oblasti turizma.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

''Težimo da Srbija postane prepoznatljiva destinacija za kineske turiste, koje najviše privlače prirodno i kulturno naslijeđe. Saradnju u okviru turističke razmjene bismo unaprijedili kroz inovativne projekte u oblasti turizma i zajedničke investicije. Kroz kontinuirani dijalog koji vodimo, stvaramo mogućnosti za zajednički rast, koji će dodatno učvrstiti naše prijateljstvo i ukupne bilateralne odnose'', zaključila je.

Na  Globalnom dijalogu koji je bio posvećen kineskom ekonomskom razvoju i svjetskom ekonomskom oporavku, uticaju ukidanja viza između Kine i Srbije i kineske politike jednostranog viznog režima, razmjeni između Kine i Srbije, kao i između Kine i svjetskih civilizacija, zatim kineskoj reformi na visokom nivou i otvaranju i podjeli razvojnih mogućnosti sa svijetom, kao i 50. godišnjici uspostavljanja diplomatskih odnosa Kine i EU i 70. godišnjici uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kine i Srbije i izgradnji kinesko-srpske zajednice sa zajedničkom budućnošću govorili su i stručnjaci iz različitih oblasti. Nenad Stekić sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu govorio je o izgradnji kinesko-srpske zajednice sa zajedničkom budućnošću, Jovana Nikolić i Aleksandra Tošović-Stevanović, sa istog instituta, govorile su o trgovini na raskrsnici između SAD-a, Kine i EU i o strukturalnim promjenama srpske spoljne trgovine sa EU i Kinom. Jelena Gledić sa Filološkog fakulteta u Beogradu govorila je o čeličnom prijateljstvu između Srbije i Kine u novoj eri.