Glavni favorit za novog papu predvodit će današnju misu u bazilici sv. Petra

Više od 220 od ukupno 252 kardinala prisustvovalo je jučerašnjoj sahrani pape/Anadolija
Nakon što je papa Franjo sahranjen, sve oči su uprte u konklavu - tajni sastanak kardinala koji će se održati za nekoliko dana kako bi izabrali novog poglavara Katoličke crkve.
Procjenjuje se da se, uz svjetske lidere i monarhe, oko 400.000 ljudi okupilo na posljednjem ispraćaju argentinskog pape u Vatikanu i na ulicama Rima. Mnoštvo okupljenih pokazuje popularnost Franje – energičnog reformatora koji se zalagao za najsiromašnije i najranjivije.
Mnogi koji tuguju za preminulim papom, izrazili su zabrinutost oko toga ko će ga naslijediti. „Transformisao je Crkvu u nešto normalnije, ljudskije“, rekla je Romina Cacciatore (48), argentinska prevoditeljica koja živi u Italiji.
„Zabrinuta sam zbog onoga što slijedi“, dodala je.
Dvotrećinska većina za izbor novog pape
Sutra ujutro u 9 sati kardinali će održati peti sastanak od papine smrti, na kojem se očekuje da će objaviti datum konklave. Izbor novog pape, koji se odvija iza zatvorenih vrata u Sikstinskoj kapeli ukrašenoj freskama, vijekovima je predmet javne fascinacije, javlja Hina.
Kardinali-izbornici će glasati četiri puta dnevno sve dok jedan kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu – ishod koji se svijetu saopštava paljenjem posebnog papira koji proizvodi bijeli dim. Luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich izjavio je da očekuje održavanje konklave 5. ili 6. maja, nakon devetodnevne žalosti koja završava 4. maja.
Njemački kardinal Reinhard Marx izjavio je novinarima da će konklava trajati samo „nekoliko dana“.
Novi papa mora imati univerzalnu viziju
Franjina sahrana, održana na Trgu svetog Petra pod snažnim proljetnim suncem, bila je spoj svečane ceremonije i emotivnog oproštaja od prvog latinoameričkog pape. Mnoštvo se očekuje i danas, kada će javnost moći posjetiti njegovu jednostavnu mramornu grobnicu u bazilici Santa Maria Maggiore – njegovoj omiljenoj crkvi u Rimu.
Franjo je sahranjen u niši te crkve, postavši prvi papa u više od jednog vijeka koji je sahranjen izvan Vatikana. U propovijedi na sahrani, kardinal Giovanni Battista Re istakao je Papinu borbu za prava migranata, neumorne pozive na mir i njegovo uvjerenje da Crkva treba biti „dom za sve“.
Mnogi ožalošćeni izrazili su nadu da će naredni papa slijediti njegov primjer. „Zabrinuti smo; nadamo se da će novi papa nastaviti putem koji je trasirao papa Franjo“, rekla je Evelyn Villalta, 74-godišnjakinja iz Gvatemale.
„Bio je papa koji je obilježio našu generaciju“, dodala je Marine De Parcevaux, 21-godišnja francuska studentkinja koja je prisustvovala misi.
Kardinal Marx potvrdio je da je rasprava o novom papi otvorena, naglasivši: „Nije stvar u tome da li je neko konzervativan ili progresivan... novi papa mora imati univerzalnu viziju.“
Današnja misa
Više od 220 od ukupno 252 kardinala prisustvovalo je jučerašnjoj sahrani, a ponovo će se okupiti danas poslijepodne u bazilici Santa Maria Maggiore kako bi odali počast na Franjinom grobu. Današnja misa će se održati u 10.30 u bazilici sv. Petra, a predvodit će je Pietro Parolin - državni sekretar u vrijeme pape Franje i glavni kandidat za njegovog nasljednika.
Samo kardinali mlađi od 80 godina imaju pravo glasa na konklavi, a trenutno ih ima 135 - većinu njih imenovao je sam Franjo. Ipak, stručnjaci ne očekuju da će izabrati nekoga ko je baš poput njega.
Franjo, bivši nadbiskup Buenos Airesa, bio je poznat po bliskosti sa narodom i potpuno se razlikovao od svog prethodnika, njemačkog teologa Benedikta XVI. Benedikt je pak bio velika promjena u odnosu na svog prethodnika, karizmatičnog i izuzetno popularnog Ivana Pavla II.
Neki kardinali priznaju teret odgovornosti koji leži na njihovim plećima pri izboru novog poglavara 1,4 milijarde katolika širom svijeta. „Osjećamo se veoma malima. Moramo donositi odluke za cijelu Crkvu, i zato se zaista moramo moliti za sebe“, rekao je Hollerich.