Evropa okreće leđa Rusiji: Slijedi potpuna obustava uvoza ruskog plina?

FILE PHOTO: A worker is seen next to a pipe at a construction site on the extension of Russia's TurkStream gas pipeline after a visit of Serbia's President Aleksandar Vucic and Bulgaria's Prime Minister Boyko Borissov, in Letnitsa, Bulgaria, June 1, 2020. REUTERS/ Stoyan Nenov/File Photo/Stoyan Nenov
REUTERS/Stoyan Nenov
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Evropska unija ima ambiciozan plan za obustavu svih uvoza ruske energije, uključujući plin putem plinovoda i ukapljenog prirodnog plina (LNG), kako bi smanjila ovisnost o Rusiji i odgovorila na agresiju Moskve prema Ukrajini.

Prema prijedlogu koji je predstavljen, EU će se postepeno povući iz novih i postojećih ugovora s Rusijom do kraja 2027. godine. Ovaj korak predstavlja ključnu strategiju u nastojanju da se ubrza tranzicija prema obnovljivim izvorima energije i smanji utjecaj ruske energetske dominacije na europske zemlje.

Ova mjera dolazi kao odgovor na dugoročne političke napetosti između Rusije i Zapada, koje su eskalirale nakon ruske invazije na Ukrajinu. EU se suočava s izazovom diverzifikacije svojih izvora energije i traženja alternativnih dobavljača, što uključuje povećanje uvoza plina iz drugih zemalja, kao i ubrzanje razvoja održivih izvora energije poput solarnih i vjetroelektrana.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema planu, zemlje članice EU već su poduzele korake ka smanjenju ovisnosti o ruskom plinu, no potpuna eliminacija uvoza zahtijevat će značajna ulaganja u infrastrukturu, kao i promjene u energetskoj politici. Očekuje se da će EU kroz ovaj prijelazni period nastaviti podržavati zemlje koje su posebno ovisne o ruskom plinu, kao što su baltičke države i Istočna Europa.

Ovaj prijedlog još uvijek mora biti potvrđen od strane svih članica EU, no većina zemalja podržava smanjenje energetske povezanosti s Rusijom, smatrajući to ključnim korakom u jačanju sigurnosti i stabilnosti evropskog energetskog tržišta.