EU novim sankcijama gađa ruski plinski sektor

Države Evropske unije potpisale su jučer novi paket sankcija protiv Rusije koji prvi put cilja na njen unosan sektor ukapljenog prirodnog plina (LNG), rekli su dužnosnici. EU će pogoditi Rusiju sankcijama bez presedana protiv njenog unosnog plinskog sektora, saopštilo je belgijsko predsjedništvo EU, što predstavlja nekad nezamislivu odluku koja bi mogla iscrpiti stotine miliona iz ratne škrinje Moskve.
Nove mjere, koje bi se trebale službeno usvojiti u ponedjeljak, usmjerene su na daljnje gušenje ratnih napora ruskog predsjednika Vladimira Putina protiv Ukrajine, piše AFP.
Nema preprodaje
“Ovaj težak paket dodatno će uskratiti Rusiji pristup ključnim tehnologijama. Rusiju će lišiti daljnjih prihoda od energije i uhvatiti se ukoštac s Putinovom flotom i bankovnoj mreži u inozemstvu”, napisala je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen na X-u.
Diplomati su izjavili da najnovije sankcije, koje su 14. runda koju je EU nametnula Moskvi od početka pune invazije 2022, uključuju zabranu prekrcaja ruskog LNG-a preko Evrope.
Oni ne uključuju zabranu kupovine ruskog LNG-a od zemalja EU. Umjesto toga, zabranit će lukama EU preprodaju ruskog LNG-a nakon što stigne i blokirat će finansiranje planiranih ruskih LNG terminala za Arktik i Baltik.
Ovo je značajan trenutak za EU. Od sveobuhvatne invazije Vladimira Putina na Ukrajinu u februaru 2022. blok je ostavio ruski plin bez sankcija iako je uveo stroge zabrane izvoza nafte i uglja. Ali, s povećanjem dokaza da napori Zapada da iscrpi prihode Moskve od fosilnih goriva nikako ne uspijevaju, raste pritisak da se krene u lov na plin.
Evropske luke su važne za Rusiju budući da kontinent nudi ključnu rutu za izvoz LNG-a iz zaleđenih arktičkih luka na azijska tržišta u zimskim mjesecima.
Luke u Belgiji, Francuskoj, Nizozemskoj i Španiji glavne su tačke za isporuke LNG-a s ruskog sibirskog poluotoka Jamal. Belgijska luka Zeebrugge i francuska Montoir posebno su važna čvorišta za ponovni izvoz u zemlje poput Kine, Tajvana ili Turske.
U paket su također uključene mjere čiji je cilj otežati Rusiji korištenje flote u sjeni, plovila nejasnog porijekla kako bi zaobišla sankcije EU na rusku sirovu naftu.
Osim toga, EU pogađa moskovski SPFS bankovni sistem za razmjenu poruka koji Rusija koristi kako bi pokušala ublažiti uticaj što ju je Zapad odsjekao od globalnog sistema finansijskog prenosa SWIFT.
Odluka koju su ambasadori EU donijeli jučer ujutro uslijedila je nakon oštrog protivljenja Njemačke i Mađarske koje su sedmicama odgađale postizanje dogovora iako oko različitih dijelova paketa. Njemačka je tražila ublažavanje obaveza tvrtki iz EU kako bi se spriječio ponovni izvoz njihovih sankcioniranih proizvoda u Rusiju preko trećih zemalja.
Njemačka i Mađarska
Mađarska je sedmicama prijetila da će načelno staviti veto na paket jer se protivi većini dodatnih energetskih sankcija Rusiji.
Na kraju su pregovarači popustili zabrinutosti Njemačke, odbacivši klauzulu za koju su se bojali da će naštetiti malim preduzećima, čekajući studiju o mogućim učincima, kazala su tri diplomata EU. Mađarska je podržala zabrane LNG-a nakon što je dobila uvjeravanja da proširenje nuklearne elektrane Paks II, koje podržava Rusija, neće biti sankcionirano, prema trojici drugih diplomata.
EU nastoji obuzdati protok robe koja se može koristiti na bojnom polju, poput mikročipova, kroz zemlje, uključujući bivše sovjetske države koje su susjedne Rusiji, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate.
Diplomati su istakli da je još nekoliko kineskih tvrtki optuženih za pomaganje ruskoj vojsci također dodano na crnu listu koja sprečava tvrtke iz EU da trguju s njima. Ograničenja su također postavljena političkim strankama, think tankovima i medijskim pružateljima usluga koji primaju novac od Rusije, piše AFP.