Da li Rusija planira ozbiljan false flag u Moldaviji?
Rusija je optužila Moldaviju za planiranje vojne operacije u Pridnjestrovlju, ruski naklonjenoj secesionističkoj regiji, izazivajući zabrinutost da bi Moskva mogla izvesti ''false flag'' ili lažni napad kako bi opravdala vlastite poteze protiv Moldavije.
Ruska obavještajna služba tvrdi da je predsjednica Moldavije, Maia Sandu, pripremala vojnu akciju u Pridnjestrovlju, regiji koja graniči s Ukrajinom. Sandu, koja je početkom sedmice položila zakletvu za drugi mandat, ove je optužbe odbacila. Adrian Balutel, šef njenog kabineta, izjavio je da Moldavija nema namjeru vojno intervenirati, iako teritorij smatra svojim.
S druge strane, rusko Ministarstvo vanjskih poslova optužilo je NATO da Moldaviju pretvara u skladište oružja za Ukrajinu, tvrdeći da je Sanduina prozapadna orijentacija dodatni razlog za te sumnje.
Pridnjestrovlje je separatistička regija Moldavije, smještena između rijeke Dnjestar i Ukrajine. Ova regija proglasila je nezavisnost 1990. godine, a 2006. održala referendum za ujedinjenje s Rusijom, što Moldavija nije priznala. Pridnjestrovlje od 2022. godine mnogi u Evropi smatraju ruski okupiranom teritorijom.
U regiji se nalazi ruski vojni kontingent od 1.500 vojnika i skladište municije u Cobasni, jedno od najvećih u Evropi. Lideri Pridnjestrovlja su 2022. zatražili zaštitu Rusije, pozivajući se na slične korake koje je Moskva iskoristila za aneksiju Krima i dijelova ukrajinskih oblasti Donjeck i Lugansk.
Analitičari iz Instituta za proučavanje rata (ISW) sa sjedištem u Washingtonu upozorili su da bi ove optužbe mogle biti dio šireg plana Moskve za destabilizaciju Moldavije i njenog pristupanja Evropskoj uniji. ISW je izrazio zabrinutost da bi Rusija mogla izvesti "lažnu operaciju" u Pridnjestrovlju kako bi opravdala intervenciju.
Rusija koristi razne metode za destabilizaciju Moldavije. Prema istraživanjima londonskog Chatham Housea, Moskva širi dezinformacije u javnom prostoru Moldavije, dok moldavska sigurnosna služba optužuje proruskog oligarha Ilana Shora za finansiranje antievropskih protesta i pokušaja izborne prevare.
Istovremeno, Moldavija se suočava s energetskom krizom. Gas koji Rusija isporučuje Moldaviji uglavnom završava u Pridnjestrovlju, koje zatim prodaje struju Moldaviji. Kijev je najavio da neće više dozvoliti tranzit ruskog gasa preko ukrajinskog teritorija, što dodatno komplikuje situaciju.
Ruski gasni gigant Gazprom odbio je razmotriti alternativne rute, zbog čega je Moldavija proglasila vanredno stanje zbog predstojeće nestašice gasa. Predsjednica Sandu upozorila je građane na tešku zimu bez ruskog energenta, dok se očekuje prekid isporuke gasa 1. januara 2025.
Moldavija je od juna 2022. kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a Sandu je ponovila svoju posvećenost evropskim integracijama. Ipak, najnovije optužbe Moskve dodatno pojačavaju napetosti u regiji i izazivaju zabrinutost za budućnost Moldavije.