Da li će kineska ekonomija moći izdržati spoljne šokove? Podaci iz prvog kvartala godine daju odgovor

Kineski BDP u prvom kvartalu godine porastao je za 5,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopćio je jučer Državni zavod za statistiku. Vertikalno, ova brojka je porasla za 1,2 odsto uzastopno u odnosu na četvrti kvartal prošle godine, što je više od stope rasta od 5 odsto, a također i više od stope rasta od 5,3 odsto u prvom kvartalu prošle godine. Horizontalno, ova stopa rasta je među najvišim među glavnim svjetskim ekonomijama, nastavljajući uzlazni trend. Štaviše, ovo dostignuće je postignuto u uslovima previranja u međunarodnom okruženju i produbljivanja negativnih uticaja.
Gledajući ovaj "izvještaj o prvom kvartalu", vidna karakteristika je "stabilna šasija". Nakon godina akumulacije i razvoja, Kina je formirala kompletan industrijski sistem i snažne pomoćne sposobnosti, postavljajući čvrste temelje za ekonomski razvoj.
Na osnovu "stabilnosti", kinetička energija je također "dovoljna". Posljednjih godina, kineska ekonomija je prešla sa vođenja investicija i izvoza na vođenje domaće potražnje i inovacija. U proteklih pet godina, prosječni doprinos domaće potražnje u ekonomskom rastu premašio je 80 odsto. Brojke iz prvog kvartala također pokazuju transformaciju ovog razvojnog sistema.
Iz perspektive domaće potražnje, ukupna maloprodaja robe široke potrošnje u Kini u prvom kvartalu porasla je za 4,6 odsto u odnosu na lani, 1,1 procentni poen brže nego prošle godine i oporavlja se iz mjeseca u mjesec.
Iz perspektive inovacija, dodata vrijednost visokotehnološke proizvodnje u prvom kvartalu porasla je za 9,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je za 3,2 procentna poena više od stope rasta dodate vrijednosti industrijskih preduzeća iznad predviđene veličine. Udio investicija u visokotehnološke industrije u svim investicijama porastao je za 0,3 procentna poena u odnosu na lani, što pokazuje na povećanje vodeće uloge inovacija i ubrzanje razvoja i rasta nove kinetičke energije.
Krećući se naprijed u složenom okruženju, Kina ima mnogo "praktičnih mjera" za ekonomski razvoj. Od prošle godine, najviši kineski zvaničnici implementirali su paket inkrementalnih politika, a Centralna ekonomska radna konferencija prošle godine je pozvala na aktivnije makroekonomske politike. Podaci kineskog Ministarstva za trgovinu, do 8. aprila kažu da su potrošači kupili 35,71 milion proizvoda za trgovinu za 12 kategorija kućnih aparata te su pokrenuli 2,085 miliona aplikacija za subvencije za trgovinu automobilima, što je snažno podstaklo oporavak potrošnje.
U stvarnosti, nakon godina "jakih vjetrova i talasa", Kina je akumulirala bogato iskustvo u makroekonomskoj regulaciji i kontroli, a njen politički "alat" je dovoljan. Ovo pruža snažnu garanciju za reagovanje na spoljne šokove i izazove.
Sa stabilnom šasijom, dovoljnom kinetičkom energijom i mnogim praktičnim potezima, zajedno sa kontinuiranim širenjem otvaranja i proširenjem "kruga prijatelja" trgovine, magnetna privlačnost kineske ekonomije postaje sve jača i jača. Nedavno su Citibank i HSBC podigli rejting kineske berze sa "neutralne" na "suvišnu", a Goldman Sachs je čak napravio rejting "super distribucije".
Sprovođenjem proaktivnijih makroekonomskih politika, Kina ima samopouzdanje i sposobnost da reaguje na spoljne izazove i postigne svoje razvojne ciljeve.
Autor: Kineska medijska grupa