Cijela komisija UN-a za istragu o Izraelu dala ostavke: Ko će biti novi članovi?

Tri člana Komisije Ujedinjenih nacija za istragu o okupiranoj palestinskoj teritoriji podnijela su ostavke početkom jula, čime je privremeno zaustavljen rad ovog tijela koje je godinama bilo predmet optužbi za pristrasnost prema Izraelu.
Navi Pillay, bivša visoka komesarka UN-a za ljudska prava i predsjedavajuća Komisije, zajedno sa članovima Chrisom Sidotijem i Miloonom Kotharijem, dostavila je ostavku predsjedniku Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UNHRC). Njihova pisma ostavke postala su dostupna javnosti u ponedjeljak, nakon što su objavljena na zvaničnoj stranici Vijeća.
Pillay, koja ima 83 godine i koja je Komisiju vodila od samog početka, u pismu je navela “godine, zdravstvene razloge i druge obaveze” kao razloge odlaska 8. jula. Samo dan kasnije, Sidoti je odlučio da se i on povuče, navodeći kako je odlazak predsjednice prirodan trenutak za uspostavljanje nove strukture unutar Komisije. Kothari je u svojoj ostavci naglasio kako je unutar tročlanog sastava postignut dogovor o zajedničkom odlasku.
Ova Komisija bila je prva stalna istražna misija Vijeća za ljudska prava UN-a s neograničenim mandatom, usmjerenim isključivo na izraelsko-palestinski sukob. Od osnivanja, izvještaji Komisije gotovo su isključivo teretili Izrael za različita kršenja međunarodnog prava, uključujući navode o “nezakonitoj okupaciji” i “krađi prirodnih resursa”.
Članovi Komisije, a naročito Pillay i Kothari, tokom godina bili su česta meta oštrih kritika zbog navodnog korištenja antisemitske retorike. Kothari se posebno našao u središtu spora 2022. godine kada je izjavio da “židovski lobi kontroliše društvene mreže”, a istovremeno je javno doveo u pitanje članstvo Izraela u Ujedinjenim nacijama. Pillay je tada stala u njegovu odbranu, tvrdeći da su takve kritike “laži i pokušaji skretanja pažnje s pravih pitanja”.
Ove ostavke dolaze u trenutku kada administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa pojačava pritisak na međunarodne institucije koje sprovode istrage o Izraelu. Tako su u februaru ove godine Sjedinjene Američke Države uvele sankcije protiv glavnog tužioca Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Karima Khana, nakon što je ovaj izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta.
Početkom jula Washington je uveo sankcije i protiv specijalne izvjestiteljice UN-a za palestinska ljudska prava Francesce Albanese, uz obrazloženje da njene izjave predstavljaju “sramotnu promociju antisemitizma”. Albanese je, slično Kothariju, ranije javno govorila o “židovskom lobiju” i više puta je bila optužena za negiranje izraelskih sigurnosnih prijetnji.
Iako je čitav dosadašnji sastav podnio ostavke, Komisija formalno nastavlja s radom. Trenutno se čeka imenovanje novih članova, a predsjednik UNHRC-a Jürg Lauber uputio je poziv državama članicama da do 31. augusta predlože svoje kandidate, navodi Times of Israel.