Broj žrtava u Mijanmaru raste: U razornom zemljotresu poginulo više od 1.000 ljudi

Broj poginulih u jučerašnjim razornim zemljotresima u Mijanmaru premašio je 1.000, a više od 2.300 ljudi je povrijeđeno.
Mijanmarska državna televizija MRTV javlja da su od posljedica potresa život izgubile najmanje 1.002 osobe, da je 2.376 povrijeđenih, a 30 osoba se i dalje vode kao nestale.
Međunarodna pomoć i napori potrage i spašavanja nastavljaju se dok se Mijanmar i Tajland oporavljaju od razornih potresa.
Kina je u Yangon poslala 37 spasilaca i pet tona medicinskog materijala te šatore, pokrivače i druge potrepštine.
Indija je također isporučila 15 tona materijala za pomoć, uključujući šatore, vreće za spavanje, deke, gotova jela, pročistače vode, higijenske pakete, lijekove i medicinsku opremu.
Rusko Ministarstvo za izvanredne situacije poslalo je dva aviona s 120 stručnjaka, anesteziologa i psihologa, K9 jedinice za potragu i spašavanje.
Ujedinjene nacije su također dodijelile hitni fond od pet miliona dolara Mijanmaru za pomoć nakon potresa.
Osim toga, vlasti u susjednom Tajlandu rekle su da je zemljotresima pogođeno 11 provincija, s osam mrtvih i 101 nestalih nakon rušenja nebodera u Bangkoku.
Najmanje 50 džamija širom Mijanmara srušilo se tokom džuma-namaza, usmrtivši blizu 300 ljudi, javlja medijska kuća Khit Thit News.
Malezija, Indonezija, Indija, Australija, Pakistan, Novi Zeland i drugi narodi izrazili su solidarnost i ponudili pomoć Mijanmaru, koji je poprište unutarnjih etničkih sukoba.
General Min Aung Hlaing, čelnik mijanmarske hunte, posjetio je pogođena područja u regiji Mandalay i pregledao mjere poduzete za spašavanje ljudi, objavila je državna MRTV putem Telegrama.
Hunta je, u rijetkom potezu, apelirala na međunarodnu zajednicu za humanitarnu pomoć.
Snažan potres magnitude 7,7 dogodio se petak s epicentrom u mijanmarskoj regiji Sagaing.
Svega 12 minuta kasnije, uslijedio je novi potres magnitude 6,4 stepeni, prema američkom Geološkom institutu.