Britanski stručnjak o pripadnosti ostrva u Južnom kineskom moru

- Došao sam do jasnog zaključka da iz perspektive međunarodnog prava, Velika Britanija i Francuska zakonski afirmišu da ostrva u Južnom kineskom moru pripadaju Kini. Stav koji Kina zauzima po tom pitanju je racionalan, rekao je renomirani britanski stručnjak za međunarodno pravo Entoni Karti na nedavno održanom simpozijumu.
Karti je podsjetio da je 2011. godine pravno mišljenje britanskog Ministarstva vanjskih poslova o ostrvima u Južnom kineskom moru privuklo pažnju.
- Tadašnji ministar vanjskih poslova Džejms Kalahan je u bilješci u aktu naveo da ova ostrva pripadaju Kini i da nema potrebe da se o tome obavijeste Kinezi, kazao je on.
Od tog trenutka, vođen mišljenjem da „je to veoma neuobičajeno“, Karti je započeo sa istraživanjima dužim od decenije o historiji i pitanju suvereniteta Južnog kineskog mora.
U svojoj novoj knjizi „Historija i suverenitet Južnog kineskog mora“, Karti je sakupio dio historijskih arhiva i podataka Velike Britanije, Francuske i SAD-a iz perioda od 1805 do 1975. godine, koji se odnose na ostrva u Južnom kineskom moru. Istraživački nalazi u ovoj knjizi su veoma jasni. Stav Kine po pitanju spornog Južnog kineskog mora je racionalan. Ono što zaslužuje pažnju jeste to da je do ovog zaključka došao bez uvida u kineski historijski arhiv.