Britanski medij o Trumpovim carinama: Pravi razmjeri uništenja koje stvara će se tek vidjeti

Uticaj carina koje je najavila američka administracija bit će golem, piše BBC u analizi situacije. Riječ je o najvećem zaokretu u globalnoj trgovinskoj politici u posljednjih sto godina.
Taj se učinak vidi već u skoku američkih prihoda od carina na razine koje nisu zabilježene od tridesetih godina prošlog stoljeća, razdoblja visoke protekcionističke politike. Burze, posebno u Aziji, već reagiraju padom vrijednosti dionica, no pravi razmjeri promjena vidjet će se u uništavanju postojećih svjetskih trgovinskih tokova, navodi BBC.
Univerzalna carina od 10% i dodatne kaznene mjere
U srži ove politike je univerzalna carina od 10% na sav uvoz u SAD, koja stupa na snagu sutra navečer. Osim toga, zemlje s najvećim trgovinskim suficitima – označene kao "najgori prekršitelji" – suočit će se s dodatnim carinama po recipročnom modelu.
Posebno su pogođene azijske zemlje. Carine od 30 ili 40 posto uništit će poslovne modele hiljada tvrtki i tvornica, možda čak i cijelih ekonomija. Neki od ključnih lanaca opskrbe koje su gradile najveće svjetske korporacije bit će prekinuti preko noći. BBC ocjenjuje da će to mnoge od njih gurnuti prema Kini.
Nije pregovaračka taktika, nego "nacionalna vanredna situacija"
Može li ovo biti samo taktički pokušaj pregovora? Američka administracija zasad to ne sugerira. Naprotiv – prihode od carina već planiraju koristiti za financiranje poreznih rezova. Manevarski prostor za brzo povlačenje mjere čini se minimalnim. "Ovo nisu pregovori, ovo je nacionalna vanredna situacija", rekao je jedan dužnosnik Bijele kuće.
Cilj politike je potpuno ukidanje američkog trgovinskog deficita, što BBC opisuje kao "potpunu rekonstrukciju svjetskog gospodarskog poretka". No, prebacivanje proizvodnje iz Azije trajat će godinama, a carine ovakvog razmjera ubrzat će rast cijena – posebno odjeće, igračaka i elektronike.
Reakcija svijeta i kraj dominacije američkih brendova?
Sada se postavlja ključno pitanje: kako će svijet reagirati? Europa bi mogla privremeno profitirati od preusmjerenih tokova trgovine i jeftinijih proizvoda, ali mogla bi i odlučiti bojkotirati američke potrošačke brendove.
Kako ilustrira pad prodaje Tesle, odgovor na carine neće doći samo od vlada – potrošači također mogu "uzvratiti udarac", piše BBC, sugerirajući novi oblik trgovinskog rata putem društvenih mreža.
Mogla bi se poljuljati i američka dominacija nad globalnim tržištem digitalnih usluga i društvenih mreža, dok bi američke vlasti mogle biti prisiljene podići kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju, zaključuje BBC u analizi.