Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel: "Europa bi mogla biti smrvljena"

epa10241776 President of the Jury of the Gulbenkian Prize for Humanity, Angela Merkel, delivering her speech at the cerimony of the atribution of the prize of the institution, Lisbon, Portugal, 13 October 2022. EPA/TIAGO PETINGA/Tiago Petinga
Angela Merkel/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel (CDU) istaknula je važnost zajedništva u Europi, upozorivši da bi u suprotnom Europa mogla biti "smrvljena", prenosi Rheinische Post. 

- Sve što se događa ovih dana... Tu se zapravo radi o Njemačkoj i Europi, rekla je Merkel te dodala da "dva posto BDP-a za naoružavanje neće biti dovoljno".

Dotaknula se i teme migracija. Smatra da se problem ilegalnih migracija ne može riješiti isključivo na nacionalnoj razini. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- To ostaje europski zadatak koji zahtijeva saradnju sa susjednim državama, naglasila je i dodala da je ključni izazov u matičnim zemljama migranata.

Merkel se osvrnula i na američkog predsjednika Donalda Trumpa. 

- Bitno je da on tačno zna što mu je važno, rekla je, opisujući ga kao tipičnog biznismena. 

- Ako želim određeni komad zemlje, možemo ga dobiti samo ja ili neko drugi. Politika ne funkcionira uvijek tako, rekla je.

Prisjetila se i situacije kada joj Trump nije htio pružiti ruku, primijetivši da on zna kako privući pažnju bolje od bilo koga drugog. Prema njezinim riječima, još samo jedan svjetski lider na sličan način polarizira međunarodnu politiku - Vladimir Putin.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- On je napao suverenu zemlju, Ukrajinu, čime nije samo prekršio međunarodno pravo već je i narušio europski poslijeratni poredak, upozorila je Merkel, naglašavajući da rješenje sukoba mora biti diplomatsko.

- Sama vojna sredstva neće biti dovoljna. Možda smo sada bliže dogovoru nego što smo bili prije nekoliko sedmica. Politika mora povezivati suprotstavljena stajališta, a ne postavljati samo crvene linije, istaknula je i dodala: 

- Ukrajina mora ostati suverena.

Merkel, dugogodišnja njemačka kancelarka (2005.–2021.) i čelnica Kršćansko-demokratske unije (CDU), bila je jedna od najutjecajnijih političarki Europe u 21. stoljeću. Tokom mandata se istaknula kao liderica Europske unije, posebno u vrijeme financijske krize i Brexita.

Jedna od najkontroverznijih odluka njezine karijere bila je politika otvorenih vrata tokom migrantske krize 2015. godine, kada je omogućila ulazak više od milion izbjeglica u Njemačku. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ova odluka donijela joj je pohvale kao humanitarnoj liderici, ali i oštre kritike, posebno unutar vlastite stranke i od desničarskih političkih opcija. Merkel je insistirala na europskom rješenju migrantskog pitanja, naglašavajući potrebu za solidarnošću i saradnjom s matičnim zemljama migranata. 

Iako je njezina politika izazvala političke potrese, Merkel je ostala pri svom stavu da Njemačka može i mora integrirati novopridošle migrante. Kroz godine je postepeno zaoštrila migrantsku politiku, podupirući sporazume s Turskom i pojačane kontrole na vanjskim granicama EU, prenosi Index.hr.