Australijske državljanke tuže veliku avio-kompaniju zbog prisilnih ginekoloških pregleda

FILE PHOTO: People sit at Hamad International Airport after Qatar reopened its airspace following a brief closure in the wake of Iran's missile attack on Al Udeid Air Base on Monday, in Doha, Qatar, June 24, 2025. REUTERS/Stringer/File Photo/Stringer
Foto: Aerodrom u Dohi/REUTERS/Stringer
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pet državljanki Australije dobilo je pravo da tuže avio-kompaniju Qatar Airways nakon što je Savezni sud Australije prihvatio njihovu žalbu zbog događaja iz 2020. godine, kada su bile prisiljene na invazivne fizičke preglede na pisti aerodroma u Dohi. Identitet ovih žena ostaje zaštićen, a prema riječima njihovog advokata, bile su među desetinama putnica koje su nasilno izvedene iz aviona i podvrgnute pregledima nakon što je u Međunarodnom aerodromu Hamad pronađena napuštena beba.

Katar je tada saopćio da je novorođenče bilo umotano u plastiku i bačeno u smeće, nazivajući to „šokantnim i užasavajućim pokušajem ubistva“. Vlasti su tvrdile da su djelovale u cilju sprječavanja „počinilaca“ da napuste zemlju, te su izrazile žaljenje zbog uznemirenosti koju su uzrokovale putnicima.

Ovaj slučaj izazvao je snažne međunarodne osude, a tadašnja australska ministrica vanjskih poslova opisala ga je kao „duboko uznemirujući, uvredljiv i zabrinjavajući niz događaja“. Nije poznato koliko žena je ukupno bilo pregledano, ali ovih pet Australijki bilo je među trinaest žena iz leta Qatar Airwaysa 908 za Sydney koje su podvrgnute pregledu. Australski zvaničnici su tada saopštili da je do deset letova bilo pogođeno incidentom, prenosi CNN.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U četvrtak je tročlano vijeće sudija jednoglasno zaključilo da je prvobitni sudija pogriješio kada je odbacio primjenu Montrealske konvencije, međunarodnog ugovora koji reguliše odgovornost avio-kompanija u slučaju međunarodnog zračnog saobraćaja. Advokat oštećenih žena, Damian Sturzaker iz firme Marque Lawyers, izjavio je da su njegove klijentice zadovoljne ishodom presude.

„One i dalje osjećaju posljedice onoga što se dogodilo te večeri, ali i zbog činjenice da nikada nisu dobile izvinjenje, da im nije isplaćena nikakva odšteta, i da se slučaj vodi godinama protiv niza državnih entiteta“, kazao je Sturzaker.

Prema članu 17 Montrealske konvencije, prevoznik je odgovoran za štetu nastalu usljed smrti ili tjelesne povrede putnika tokom ukrcavanja, iskrcavanja ili tokom samog leta. Prvobitni sudija utvrdio je da konvencija nije primjenjiva u ovom slučaju, ali advokati žena tvrde da „putovanje nije bilo završeno“.

„Naše klijentice su izvedene iz aviona pod prijetnjom oružjem, dovedene do kola hitne pomoći ispod krila aviona, tamo podvrgnute invazivnim fizičkim pregledima, a zatim vraćene u avion“, rekao je Sturzaker. „Dakle, jasno je da putovanje nikada nije bilo završeno – još su bile u procesu ukrcavanja i iskrcavanja.“

Pored tužbe koja se poziva na Montrealsku konvenciju, žene vode i odvojeni proces protiv Qatar Airwaysa zbog nemara, što bi moglo dovesti do dodatne novčane odštete. Sturzaker je izjavio da je CNN kontaktirao Qatar Airways radi komentara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Žene su, također, pokušale pokrenuti tužbe za nemar, napad, lažno pritvaranje i fizičko zlostavljanje protiv MATAR-a, upravitelja aerodroma, kao i protiv Katarske civilne avijacijske vlasti (QCAA). Sudska odluka od četvrtka okončala je njihovu tužbu protiv QCAA, ali im je omogućeno da izmijene određene dijelove slučaja protiv MATAR-a. Sturzaker je rekao da će razmotriti razloge za odbacivanje tužbe protiv QCAA kako bi vidjeli postoji li prostor za žalbu Visokom sudu Australije.

Ko je naredio preglede, i dalje nije poznato, a advokatski tim žena će u nastavku procesa tražiti pristup relevantnim dokumentima kako bi to razjasnili. „Nemamo potpun uvid u nivoe odgovornosti, i to je nešto što planiramo razjasniti u nastavku postupka, jer mnogi traženi dokumenti nisu dostavljeni“, naveo je Sturzaker. „Očekujemo dodatne dokaze koji će osnažiti slučaj naših klijentica protiv Qatar Airwaysa i MATAR-a“, dodao je.

Nakon incidenta, katarski tužilac izjavio je da je neodređeni broj službenika sigurnosti aerodroma koji su obavljali preglede žena procesuiran. U istom saopćenju navedeno je da je majka bebe identifikovana i optužena za pokušaj ubistva. Napustila je zemlju, a opisana je kao osoba „azijskog“ porijekla.

U Kataru je seksualni odnos van braka i dalje krivično djelo, a nije rijetkost da žene napuštaju djecu kako bi izbjegle zatvorsku kaznu.

Sturzaker je odgovor katarskih vlasti na pronalazak napuštene bebe opisao kao „potpuno nesrazmjernu reakciju“. „To nije situacija kakvu biste očekivali u bilo kojem aerodromu na koji ljudi rado putuju“, zaključio je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Očekuje se da će suđenje početi naredne godine.