Analiza: Kako su Unija i mediji doprinijeli usponu AfD-a

Nakon populistički vođene kampanje za Bundestag i nakon čitanja novog koalicionog sporazuma između Kršćansko-demokratske unije Njemačke/Kršćansko-socijalne unije Bavarske (CDU/CSU) i Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD), čini se da se jedan trend sve više potvrđuje: Alternativa za Njemačku (AfD) bi na sljedećim parlamentarnim izborima mogao postati najjača politička snaga u Njemačkoj.
To je mračna prognoza – ali s obzirom na politička kretanja, ni izbliza neutemeljena.
Dugo se porast popularnosti AfD-a pripisivao migracionoj politici semafor-koalicije. Prije svega u redovima CDU-a vjerovalo se da bi promjenom migracionog kursa bilo moguće povratiti izgubljene birače. Predsjednik stranke Friedrich Merz i njegovi saradnici u kampanji su se upravo na to oslonili – i pogriješili. Jer migracija, suprotno njihovim pretpostavkama, nije bila glavno pitanje među biračima. Istraživanja jasno pokazuju: stabilnost ekonomije i mirovinska sigurnost bili su važniji. Fokusiranje isključivo na pitanje migracije pokazalo se kao strateška greška. Ignorisane su centralne društvene stvarnosti.
Posljedice su jasne: Na parlamentarnim izborima 2025. godine AfD je postao najjača snaga u više istočnonjemačkih saveznih zemalja. U Tiringiji je osvojio 38,6 %, u Saskoj 37,3 %, a u Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji 35 %, gdje je prvi put osvojio sve direktne mandate. Takođe i u Brandenburg i Saska-Anhalt postigao je preko 30 %. Trenutne prognoze za izbore 2026. U Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji predviđaju stabilnu podršku oko 29,4 %.
Po prvi put AfD je pretekao CDU/CSU i na saveznom nivou: Prema Ipsos anketi iz aprila 2025. godine, AfD ima podršku od 25 %, dok CDU/CSU padaju na 24 % – što je najniži rezultat Unije u posljednje tri godine.
Značajno je odakle AfD dobija svoje glasove: Prema analizi agencije Infratest dimap, čak 1,81 milion glasova došlo je od bivših apstinenata. Više od milion birača CDU-a prešlo je na AfD. Iz Slobodne demokratske partije (FDP) je prešlo oko 890.000, iz SPD-a oko 720.000, a i iz Zelenih i Ljevice po oko 100.000 birača.
Zašto AfD uspijeva da mobilizuje upravo bivše apstinente – grupu koju druge stranke jedva dotiču? Mnogi ljudi osjećaju se od strane političke elite ignorisanim. AfD se predstavlja kao anti-sistem stranka, što pogađa nerve politički razočaranih građana. Njihova komunikacija je direktna, emotivna, često bijesna – i razumljiva. Osim toga, AfD je veoma prisutan na društvenim mrežama poput TikToka, YouTubea ili Telegrama, gdje dopire do mladih i politički udaljenih korisnika. U istočnoj Njemačkoj, AfD je u mnogim mjestima postao percepiran kao narodna partija – što dodatno smanjuje psihološku barijeru za glasanje.
Razlozi za glasanje za AfD su raznoliki i prevazilaze klasični protest. Dio glasača zaista podržava njihove nacional-konzervativne, antimigracione ili autoritarne stavove. Drugi dio bira iz razočarenja i osjećaja da su sve druge opcije iscrpljene. Pojedini regioni pogođeni su demografskim padom, osiromašenjem i nedostatkom perspektive. Tamo gdje država nestaje – AfD jača.
Dodatno dolijevanje ulja na vatru dolazi iz još jednog pravca: Predstojeći demografski izazovi, poput penzione krize, nisu ozbiljno obrađeni od strane vladajućih stranaka. Generacija "babyboomera" će uskoro masovno odlaziti u penziju, dok istovremeno stopa nataliteta opada. Manje radno aktivnih – manje uplate u sistem. Stručnjaci već upozoravaju na prijeteći kolaps penzionog sistema. Nova koalicija, međutim, ne nudi nikakvo rješenje – nema ni traga od modernog, stabilnog mirovinskog fonda. AfD to koristi i nudi "objašnjenja": migracije, socijalna zloupotreba, prioriteti elite. Iako nemaju održiva rješenja, oni najefikasnije artikulišu frustraciju – i time dodatno rastu.
Da je AfD sada ispred CDU-a u anketama, ne može se objasniti samo pogrešnom taktikom Unije. I FDP, Zeleni, Savez Sahre Wagenknecht (BSW) i mnogi mediji snose odgovornost. Previše često nedostajala je kritička distanca, sadržajna dubina i društvena samorefleksija. Umjesto toga: tabloidizacija, skandalizacija, klikovi – što odgovara upravo populistima.
Trenutni trend u anketama je historijski: Nikada od 1945.godine ekstremno desna partija nije bila ovako jaka u Njemačkoj. Ako se ovaj razvoj nastavi, AfD bi zaista mogao postati najjača snaga na saveznom nivou. To nije panika – to je hladna analiza. I ona ukazuje na široki institucionalni neuspjeh: politički, medijski, društveni.