Američki napadi nisu uništili ključne komponente nuklearnog programa, tvrdi Pentagonova obavještajna agencija

Screenshot/ X/
Iako je predsjednik SAD-a Donald Trump izjavio da su američki napadi u potpunosti uništili iranska nuklearna postrojenja, rana procjena Obavještajne agencije Ministarstva odbrane (DIA) pokazuje drugačije. Prema izvještaju koji prenosi CNN, udari su usporili iranski nuklearni program za svega nekoliko mjeseci, dok su zalihe obogaćenog urana i centrifuge ostale uglavnom netaknute.
Napadi su izvedeni na tri ključna postrojenja – Fordow, Natanz i Isfahan – a pogođene su prvenstveno nadzemne strukture. Prema izvorima upoznatim s analizom, šteta se odnosi na električnu infrastrukturu i objekte za pretvaranje urana, ali ne i na podzemne dijelove u kojima se odvijaju ključni procesi.
Uprkos navodima Bijele kuće da su mete “potpuno uništene”, glasnogovornica Karoline Leavitt kritikovala je curenje informacija iz DIA-e, nazvavši ih netačnim i pokušajem diskreditacije predsjednika. Ministar odbrane Pete Hegseth ponovio je Trumpovu tvrdnju da je Iran ostao bez kapaciteta za pravljenje nuklearnog oružja.
Međutim, predsjedavajući Zajedničkog štaba Dan Caine bio je oprezniji, navodeći da je prerano donositi konačne zaključke. Dodatnu sumnju izaziva i otkazivanje tajnih sjednica oba doma Kongresa o napadima, bez objašnjenja.
Američki zvaničnici smatraju da Iran posjeduje i tajne lokacije koje nisu bile meta, a koje bi mogle omogućiti nastavak nuklearnog razvoja. Napad na Isfahan izveden je krstarećim raketama Tomahawk jer su bunkerske bombe smatrane nedovoljno efikasnim za duboke slojeve tog postrojenja.
I dok Trump tvrdi da su “sva mjesta pod zemljom uništena”, rane procjene govore da je stvarni učinak napada znatno manji nego što je zvanično predstavljeno.