Alarmantna priča iz srca Evrope, naučnici u strahu - "Tempirana bomba nam je pod nogama"

Opasnost u Alzasu nije samo teoretska/Ilustracija
Naučnici sa zebnjom upozoravaju na opasnost koja se nadvila nad Evropom – hiljade tona toksičnog otpada u bivšem rudniku StocaMine u Alzasu u Francuskoj prijeti da kontaminira jedan od najvećih evropskih vodonosnika.
U pitanju je 42.000 tona hemijskog otpada zakopanog ispod zemlje, nedaleko od grada Vitelsajma, tačno iznad podzemnih izvora pitke vode koji opslužuju milione ljudi u Francuskoj, Njemačkoj i Švajcarskoj.
StocaMine je nekada bio rudnik kalijuma (potaše), ali je odavno zatvoren i pretvoren u odlagalište opasnog otpada – među kojima su živa, arsen, cijanid i ostaci iz spalionica komunalnog otpada. Prostor se sada urušava, a stijene pucaju pod pritiskom okolnih rudarskih struktura. Naučnici strahuju da bi voda iz vodonosnika u narednim vijekovima mogla potopiti tunele, što bi izazvalo nezapamćenu ekološku katastrofu.
Francuske vlasti odlučile su da odlagalište zapečate tonama betona, pokušavajući spriječiti curenje. Međutim, mnoge ekološke organizacije i stručnjaci upozoravaju da to neće riješiti problem, već ga samo odgoditi. Upozoravaju da beton ne može izdržati pomjeranje stijena, kao i da bi otpad morao biti izvađen i bezbjedno zbrinut.
Vodonosnik koji se nalazi neposredno iznad rudnika povezan je sa širim sistemom podzemnih voda Gornje Rajne, ključnim za snabdijevanje pijaćom vodom u regiji. Ukoliko dođe do kontaminacije, posljedice bi mogle biti dugoročne – kako za ljude, tako i za biljni i životinjski svijet. Teški metali i cijanid predstavljaju veliku prijetnju za vodene ekosisteme, izazivajući smrt riba, deformacije i ozbiljne poremećaje u biodiverzitetu.
Francuski sud je 17. juna ove godine odlučio da otpad može ostati na lokaciji, jer bi njegovo vađenje bilo previše rizično zbog urušavanja galerija rudnika. Organizacija Alsace Nature najavila je obraćanje Evropskom sudu za ljudska prava, smatrajući da ostavljanje otpada predstavlja direktnu prijetnju javnom zdravlju.
Podsjetimo, još 2002. godine u ovom rudniku izbio je požar koji je danima goreo i mjesecima izbacivao toksične gasove. Nakon toga je postrojenje zatvoreno, a francuska vlada je preuzela vlasništvo nad njim. Danas, dok se rudnik polako puni vodom, naučnici pokušavaju pronaći rješenje, ali vrijeme ističe.
Kako upozoravaju istraživači, susret slatke vode i rudničkog otpada u prošlosti je već izazivao klizišta, urušavanja i stvaranje podzemnih jama u sličnim rudarskim područjima. Opasnost u Alzasu nije više samo teoretska – ona je postala stvarna prijetnja cijeloj regiji, prenosi tportal.