U Washingtonu je počeo samit NATO-a

Jens Stoltenberg Lloyd Austin/

Jens Stoltenberg i ministar odbrane SAD-a Lloyd Austin: Godišnji samit NATO-a poklapa se sa 75. godišnjicom njegovog osnivanja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Godišnji samit NATO-a, koji traje do sutra, poklapa se sa 75. godišnjicom njegovog osnivanja i održava se dok traje rat u Ukrajini.

Prema riječima generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, samit će se fokusirati na tri glavne teme.

Prvi je jačanje odbrane. Od ruske aneksije Krima 2014. godine, glavni prioritet NATO-a bio je jačanje odbrane kako bi se izbjegao rat. Ova agenda je promijenjena prije dvije godine, nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u punom obimu, piše RSE.

Strateški koncept

NATO je na samitu u Madridu dogovorio novi strateški koncept, koji se zasnivao na postojećim naporima za jačanje odbrane.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Godinu kasnije, u Vilniusu, saveznici su se dogovorili o novim planovima za ispunjenje te vizije. Samit u Washingtonu će se sada fokusirati na implementaciju ovih planova kako bi se odvratio oružani napad i zaštitio savez.

Od Madrida NATO-saveznici su ostvarili napredak u implementaciji, povećali su izdatke za odbranu, dodali snage visoke spremnosti, modernizirali zapovijedanje i kontrolu, transformirali vježbe kolektivne odbrane i uspješno integrirali nove saveznike Finsku i Švedsku.

Druga tema samita biće podrška naporima Ukrajine da se odbrani od ruske invazije.

“Ukrajina će biti na vrhu našeg dnevnog reda i na dobrom smo putu za uspješan samit”, rekao je Stoltenberg.

Međutim, šanse da Ukrajina tokom samita dobije zvaničan poziv za članstvo u NATO-u gotovo da i nema. Visoki američki zvaničnici su o vašingtonskom paketu govorili kao o snažnom mostu do članstva koje je “dobro osvijetljeno, kratko, pošteno, neometano”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svi partneri

Treća tema samita biće jačanje globalnog partnerstva NATO-a.

NATO-saveznici sve više shvataju da su izazovi sa kojim se suočavaju isprepleteni sa drugim regionima.

Na primjer, 40 posto evropske trgovine prolazi kroz Južno kinesko more, dok je ruski rat u Ukrajini podržan uvozom municije iz Sjeverne Koreje i kineske robe dvostruke namjene.

Kako je potvrdio pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Jim O’Brien, partnerstvo u Indo-Pacifiku biće glavna tema samita u Washingtonu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Četiri partnera NATO-a iz Indo-Pacifika - Australija, Japan, Novi Zeland i Južna Koreja - već su redovni učesnici samita Alijanse. U Washingtonu će biti i predstavnici svih NATO-partnera, uključujući i Evropsku uniju.