Protest građana i građanki na Alipašinom Polju

30-ak građana i građanki sarajevskog naselja Alipašino Polje okupilo se jučer na mirnim protestima ispred nebodera na adresi Trg međunarodnog prijateljstva 10 i 11. Problem sa kojim se suočavaju mjesecima je, kako tvrde, buka koja iz vrtića smještenog u zgradi, te saobraćajni kolaps ispred zgrade.
Selma Demirović, živi sprat iznad vrtića. Konstantna dnevna buka joj, naglašava, predstavlja veliki problem, jer ima bebu koja je oboljela od cistične fibroze.
- Ja sam mama djevojčice koja ima cističnu fibrozu, hronično oboljenje, stopostotnu invalidnost. Vrlo često smo hospitalizirane, a kada nismo, dio terapije prima kod kuće. To su svakodnevne inhalacije više puta dnevno, kao i fizikalni respiratorni tretman. Vjerujte, vrtić kao da je sa nama u stanu, istakla je Demirovićeva.
Naglasila je da su „više puta smo pokušali na pristojan i formalan način da se obrate inim institucijama“. Osim problema sa bukom, ističe Demirovićeva, problem je i u saobraćaju. U dva haustora živi mnogo djece, te strahuju se da će doći do neke nesreće. U blizini je i škola.
- Dopisujem se i sa Ministarstvom i inspekcijama od septembra. Prvo sam se obratila inspekciji građevinske struke. Čak sam kontaktirala i Upravni inspektorat radi šutnje administracije pojedinih institucija kojima sam pisala. Potom sam se obraćala Ministarstvu za obrazovanje. Njihov odgovor je glasio da je dozvola rješenja za rad obustavljena. Samim tim, čekali su Inspektorat građevinske inspekcije da riješi problem sa bukom, koji je svojevremeno naložio ugradnju zvučne izolacije. Međutim, vlasnici su se žalili drugostepenom organu, Ministarstvu prostornog uređenja, koje je uvažilo njihovu žalbu. Prema nezvaničnim informacijama, radi se o izolaciji koja nije zvučna, koja je ugrađena 1975. kada je zgrada i napravljena, naglasila je Demirovićeva, te dodala da takva izolacija nije adekvatna za prostor.
Objasnila je da je u pitanju privatni prostor. Od nadležnih su tražili da se ulaz u vrtić izmjesti sa druge strane zgrade, kako bi bio rasterećen prolaz jer se, kako je rekla Demireovićeva, događalo se da Hitna pomoć nije mogla prići haustoru zbog velike saobraćajne gužve.
- Niko ne traži ni od koga da se iseli. Svako u svom privatnom prostoru, bilo da je riječ o stanu ili poslovnom objektu, može raditi šta želi, naravno, da ne ugrožava ostale. Prema Zakonu o zaštiti od buke, naša prava su narušena. Mi tražimo da se uradi zvučna izolacija i da se ulaz u vrtić, a ima mogućnost za tim, premijesti sa druge strane, radi dobrosusjedskih odnosa. Trpjeli smo buku od aprila do septembra dok je trajalo renoviranje. Bila su obećanja da se to neće događati dalje. Svako ima pravo na mir u svom domu, naglasila je Demirovićeva.
Lidija Madunić, predstavnica stanara u ulazu na broju deset, naglasila je da su na proteste izašli jer žele da se solidarišu sa komšinicom koja ima bolesno dijete. Poručila je i da je haotično stanje kada je riječ o saobraćaju i parkiranju.
- Zaista je problem. Zgrada ima lošu izolaciju i čujete sve. Maltene čujete susjeda šta govori, a možete misliti kako je njoj kojoj treba tišina za dijete i odjednom se čuje buka, rekla je Madunićeva.
Upozorila je i da roditelji djece iz vrtića, kada djecu dovoze i odvoze, često ostavljaju auto na putu. Naglašava da su predstavnici Općine bili na adresi, te da je obećano da će problem sa saobraćajem biti riješen.
A na drugom spratu zgrade stanuje Selma Duratbegović sa porodicom.
- Imali smo problem i kada je trajalo renoviranje. Tek smo dobili bebu, nismo mogli podnijeti buku i morali smo otići nekih desetak dana. Rečeno nam je da će toliko trajati radovi, međutim, to je potrajalo duže. Čak se bušilo od osam sati ujutro. Doselili smo se u februaru, a radovi su počeli u aprilu. Dobili smo informaciju da će biti neki vrtić, ali smatram da smo trebali biti obaviješteni, upozoreni da će biti radovi. Tek je nakon nekoliko prijava upravitelju bila informacija na vratima da će radovi trajati u tom i tom periodu. Rekli su nam da će biti neki lijepi vrtić. No, stanje sa bukom je isto i danas, istakla je Duratbegovićeva.
Naglasila je da je jedne prilike, jer su njen automobil zagradili roditelji djece koja idu u vrtić, 20 do 25 minuta čekala u redu i zakasnila na termin kod doktora.
- Nazvala sam policiju, međutim, ništa nisam postigla, istakla je Duratbegovićeva.
I drugi stanari i stanarke zgrade su poručili da je buka, kao i saobraćajna situacija, nepodnošljiva. Naglasili su da im nije problem vrtić kao takav, već da je potrebno riješiti problem buke i zvučne izolacije, kao i regulisati saobraćaj, na obostrano zadovoljstvo.