Povratak u "društvo odabranih": Sarajevo opet najzagađenije, evo kada ćemo moći "odahnuti"
Zbog prilično zagađenog zraka u Kantonu Sarajevo, zatražen je pojačan nadzor nad primjenom interventnih mjera.
Na svim mjernim stanicama u Kantonu Sarajevo bilježe se visoke vrijednosti PM10 čestica koje se kreću u rasponu od 265 mikrograma po metru kubnom na lokalitetu Bjelava, do 167 mikrograma po kubnom metru u Hadžićima.
Zbog zagađenja zraka, na snazi je epizoda "upozorenje" iz Plana interventnih mjera.
Prema sinoptičkoj prognozi, promjene vremenskih uslova koje bi mogle pogodovati poboljšanju kvaliteta zraka očekuju se tek u srijedu na četvrtak.
Do tada će preovladavati stabilno vrijeme, sa slabim vjetrom i temperaturnom inverzijom u jutarnjim i večernjim satima.
Prema podacima stranice IQAir, koja se bavi čistoćom vazduha, Sarajevo je opet na prvom mjestu sa indeksom zraka 270.
Zbog jako zagađenog zraka, iz nadležnog kantonalnog ministarstva zatražili su pojačan nadzor nad primjenom interventnih mjera koje su trenutno na snazi.
To znači da se od svih nadležnih inspekcija, investitora i izvođača građevinskih radova traži da ispoštuju mjeru zabrane, odnosno obustave izvođenja grubih građevinskih radova na otvorenom, jer i emisije prašine iz ovih izvora dodatno doprinose zagađenju zraka.
Očekuje se pojačan angažman općinskih i Kantonalne urbanističko-građevinske inspekcije nad primjenom ove mjere na terenu.
Kako bi bilo smanjeno ponovno podizanje prašine usljed intenzivnog prometa, Ministarstvo je naložilo KJKP "Rad" da, shodno vanjskim temperaturama, vrši mehaničko i ručno čišćenje, kao i pranje saobraćajnica. Općine Ilijaš, Vogošća, Hadžići i Ilidža dužne su osigurati uklanjanje posipne frakcije s tretiranih površina putem pravnog lica s kojim je ugovoreno zimsko održavanje saobraćajnica.
Trenutno je zabranjen saobraćaj za teretna motorna vozila čija je najveća dozvoljena masa preko 3,5 tone na glavnom gradskom longitudinalnom pravcu, na potezu od Baščaršije do Nedžarića. Na području četiri gradske općine je zabranjeno kretanje automobila čiji dizel motori imaju normu EURO2 i manju.
Iz Ministarstva pozivaju sve privredne i uslužne pogone da se pridržavaju mjera i zamijene energente ukoliko je moguće, a postrojenja za proizvodnju toplotne energije koja koriste čvrsta goriva i lož ulja, da smanje temperaturu prema Planu interventnih mjera. Emisije se moraju redovno pratiti, a izvještaji o emisijama dostavljati Ministarstvu.
Posebno se apelira na korisnike čvrstih energenata da vode računa kako ne bi dodatno doprinijeli zagađenju zraka neodgovarajućim metodama grijanja, uz podsjećanje da je zabranjeno i kažnjivo svako spaljivanje otpada u domaćinstvima. Iz Ministarstva očekuju i pojačan inspekcijski nadzor nad industrijskim i drugim "velikim" zagađivačima od strane Federalne okolišne inspekcije, a koji su u domenu njihove odgovornosti.