Politika koči napredak UNSA/Škrijelj: Ako se to ne zaustavi...

izborna sjednica Senata bira se novi rektor UNSA. Kandidati prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, redovna profesorica na Medicinskom fakultetu UNSA, iprof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor na Elonomskom fakultetu UNSA./Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Univerzitet u Sarajevu se već nekoliko mjeseci suočava sa brojnim problemima i opstrukcijama u radu sa Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade. Jedan od njih je i taj što, kako je rekao rektor Rifat Škrijelj, resorna ministrica Adna Mesihović u ladicama drži bitne projekte kojim je onemogućen prijem 150 asistenata.

Pritisci

- Drugi problem je izgradnja Kampusa Univerziteta u Sarajevu. Mi smo tražili da se gradnja proglasi projektom od posebnog interesa, ali iako smo u nekoliko navrata pisali Vladi KS-a i resornom ministarstvu, naša inicijativa nije doprla do njih. Pored toga, mi nemamo dovoljno sredstava za isplatu plata jer nam nedostaje oko osam miliona KM koje nismo dobili iz budžeta KS-a, tako da nam se može dogoditi sudbina Nacionalne i univerzitetske biblioteke. Usvojili su budžet tako da već sada znamo da nam sredstva koja imamo neće biti dovoljna za isplatu plata za posljednje tromjesečje ove godine, rekao je Škrijelj. Kazao je da se već neko vrijeme pojačavaju politički pritisci na integritet Univerziteta.

- Pojedini članovi akademske zajednice radi ličnih interesa, a u sprezi sa Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS-a, pokušali su vršiti pritisak prilikom izbora rektora, a nakon toga na pojedine članice Upravnog odbora Univerziteta. Organi i tijela Univerziteta su pod pritiskom politike koja stoji iza resornog ministarstva koje postupa suprotno Zakonu o visokom obrazovanju KS-a. Od politike koja je postavila za ministricu Adnu Mesihović, Univerzitet se suočava sa ozbiljnim problemima. Ako se to ne zaustavi, bit će doveden u pitanje do sada korektan odnos Univerziteta i Vlade KS-a i septembar mnogima neće biti udoban, izjavio je Škrijelj.

Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta, izostanak studenata u donošenju Zakona o visokom obrazovanju nazvao je krajnje neprimjerenim i poručio je da ga studenti neće podržati.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Posebna priča je situacija u studentskim domovima. Garantujem da su u zatvorima bolji uslovi nego oni koje imaju akademski građani koji su budućnost ove zemlje, što je krajnje poražavajuće, rekao je Pašalić.

Direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava dr. Rasim Muratović kazao je da zaposleni u ovom institutu nemaju adekvatne uslove za rad niti mogućnosti za razvoj ustanove, arhiva i biblioteke.

- Mi smo u vrijeme pandemije Covid-19 iseljeni iz svojih prostorija u krugu Opće bolnice “Dr. Abdulah Nakaš” u kojima smo boravili dugi niz godina, kako bi se tu napravio izolatorij. Odluku o iseljenju donijela je Vlada KS-a i u toj odluci, između ostalog, stoji da se nalaže Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava da iseli iz objekta koji trenutno koristi, odmah i bez odgađanja. U drugoj tački te odluke stoji da će troškove preseljenja Instituta, kao i adaptacije i korištenja novog privremenog prostora u prostorijama Studentskog doma u Nedžarićima, osigurati Vlada KS-a. Nažalost, troškovi boravka Instituta, koji za jednu godinu iznose 127.000 KM, plaćeni su samo za 2020, a nisu za 2021, 2022, 2023. te ni za 2024.

Bez struje

Ukupni dug s krajem 2023. koji je Vlada KS-a morala platiti iznosio je 379.476 KM. Zbog toga nam je rukovodstvo JU Studentski centar Sarajevo 4. marta isključilo struju bez najave. Mi smo se resornom ministarstvu obraćali usmeno i pisano više puta kako bi se riješili ovi i drugi problemi u finansiranju Instituta. Javno apelujemo na premijera, resornu ministricu i sve ministre u Vladi KS-a da ispoštuju ono što im je obaveza, te sistemski riješe pitanje našeg boravka do trajnog rješenja, naveo je Muratović.