Ministarstvo vrši inspekcije u centrima za djecu s poteškoćama: Roditelji prijavili zakonske neispravnosti
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo pokrenulo je inspekcijski nadzor u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju "Vladimir Nazor", te u Zavodu za specijalno obrazovanje i odgoj djece "Mjedenica" nakon što su roditelji prijavili da su prisiljeni sami finansirati produženi boravak za svoju djecu. Ova situacija je suprotna Odluci Vlade Kantona Sarajevo, koja je produženi boravak prepoznala kao poseban oblik odgojno-obrazovnog rada i odobrila program sufinansiranja troškova za učenike od prvog do četvrtog razreda u školskoj 2024/2025. godini.
Nalazi inspekcije bili su ključna tema današnjeg sastanka ministrice za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naide Hota-Muminović s predstavnicima Vijeća roditelja Centra "Vladimir Nazor". Iako pozvani, sastanku nisu prisustvovali predstavnici Vijeća roditelja Zavoda "Mjedenica", te će Ministarstvo zakazati novi termin za njih.
Ministrica Hota-Muminović je predstavnike Vijeća roditelja informisala da je inspekcijski nadzor utvrdio da se u centrima ne izvršava zakonska obaveza izrade individualno prilagođenih programa (IPP) za svako dijete. Ova obaveza, definisana pravilnikom iz 2019. godine, ključna je za sufinansiranje produženog boravka, ali i za osiguranje odgovarajuće podrške djeci s teškoćama.
„Djeca s teškoćama imaju specifične obrazovne, terapijske i emocionalne potrebe koje zahtijevaju poseban pristup. Bez individualno prilagođenog programa (IPP), ta djeca ne dobivaju potrebnu strukturu i prilagođeni sadržaj koji im omogućava učenje i napredovanje u skladu s njihovim sposobnostima. Štaviše, bez adekvatnog praćenja, postoji veći rizik da izgube već stečene vještine,“ istakla je ministrica Hota-Muminović.
Inspekcija je naložila centrima da u roku od 15 dana otklone utvrđene propuste, dok će Ministarstvo pomno pratiti realizaciju ovog naloga. Osim toga, Ministarstvo je najavilo podnošenje zahtjeva Vladi Kantona Sarajevo za razrješenje direktora oba centra zbog nesavjesnog postupanja i ugrožavanja najboljeg interesa djece.
„Propusti direktora ukazuju na ozbiljno zanemarivanje specifičnih potreba djece s teškoćama, uskraćujući im pristup ključnim uslugama koje im pripadaju. Takvo ponašanje zahtijeva preuzimanje odgovornosti, i nećemo dopustiti da ona izostane,“ poručila je ministrica Hota-Muminović, naglašavajući da će Ministarstvo insistirati na odgovornosti rukovodstva.
Također, Ministarstvo će pokrenuti proces refundacije troškova produženog boravka koje su roditelji snosili u protekla dva mjeseca, čime potvrđuje svoju posvećenost zaštiti interesa djece s teškoćama i podršci njihovim porodicama.