Ko želi anarhiju u obrazovanju?
Zastupnici u Skupštini KS-a danas raspravljaju o Prijedlogu zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo. Ovaj prijedlog u žiži javnosti je već mjesecima, jer iz Sindikata visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture KS-a tvrde da nije u skladu sa Okvirnim zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH.
Dodatno studiranje
- Zabrinjavajuće je to što kantonalni organi predlažu rješenja koja su u koliziji sa državnim zakonima. Ono što posebno brine članove Sindikata je predloženo rješenje kojim se uvodi obaveza doškolovanja radnika u školama koji su zatečeni na radnim mjestima za koja su, prilikom zaposlenja, imali potrebne stručne kvalifikacije i koji su godinama rada stekli veliko radno iskustvo, kaže Admir Šuvalić, predsjednik ovog sindikata.
Kako navodi, novi zakon predviđa da se, ukoliko to nastavni planovi i programi, kao i pedagoški standardi i normativi predviđaju, ovi ljudi moraju doškolovati iako prema važećem zakonu iz 2017. to nije bila obaveza.
- Na ovim radnim mjestima se nalaze osobe koje u prosjeku imaju po 20 i više godina radnog staža, ali u nadležnom ministarstvu misle da će njihovo doškolovanje doprinijeti kvalitetnijem radu, što je u ovim okolnostima apsolutni nonsens. Umjesto da Ministarstvo osmisli programe stručne edukacije i usavršavanja, ovim potezom tjera ove osobe, većinom srednje životne dobi, da upisuju dodatne cikluse studiranja, ističe Šuvalić.
Ono što najviše zabrinjava zaposlene je uvođenje obaveznog srednjeg obrazovanja za svu djecu i osobe do 22 godine.
- Sindikatu je krajnje neprihvatljivo ovakvo rješenje, jer ono uvodi potpunu anarhiju u školama, a tiče se devijantnog ponašanja učenika. Na primjer, prema predloženom zakonu, ne postoji rješenje da se učenicima koji su pokušali ili izvršili ubistvo onemogući da pohađaju školu sa ostalim učenicima, osim u slučaju da su u pritvoru. Također, i za druga, teža devijantna ponašanja, kao što su različita zlostavljanja, fizička i druga maltretiranja drugih sudionika u obrazovnom procesu, prije svih učenika i nastavnika, nisu predviđena rješenja kojima bi se to moglo zaustaviti, a posebno u slučajevima kada se takvo ponašanje učestalo dešava kod jedne osobe, naveo je Šuvalić.
Kako kaže Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja, ovaj zakon nije reformski.
- Nije to ono što dugo čekamo. Radi se o administrativnom zakonu koji je kompilacija dva važeća zakona. Zakon nije prepoznao potrebu da se učenici rasterete na način kako je to Sindikat više puta predlagao, kako u segmentu trajanja nastave, tako i u segmentu opterećenja učenika redovnim časovima. Zakon više govori o pravima ministrice Naide Hote-Muminović i Instituta, nego o pravima učenika i njegovih učitelja. Zbog toga, a i zbog činjenice da nisu uvažene primjedbe i prijedlozi Sindikata, zakon nema podršku Sindikata, poručio je Sivro.
Elvis Vreto, šef Kluba zastupnika Naroda i pravde u Skupštini KS-a, kaže da će glasati za ovaj zakon.
- Obrazovanje je jedan od najvažnijih segmenata i mi ćemo podržati ovaj zakon. Treba popravljati sve što će doprinijeti boljim uslovima školovanja naše djece i nastavnika. Ako i bude nekih nejasnoća, vjerujem da će se naći način da se to prevaziđe, smatra Vreto.
Za razliku od zastupnika iz NiP-a koji će glasati za, SDA neće dati podršku ovom zakonu. Kako je rekao Mahir Dević, šef Kluba zastupnika SDA, zakon ne donosi ništa revolucionarno ni novo.
Kopija
- To je kopija prijašnjih zakona. Ništa tu nema što bi moglo unaprijediti segment obrazovanja, tako da mi nećemo glasati za to. Vidjet ćemo koje je amandmane Vlada KS-a prihvatila, a koje odbila, ali generalno zakon ništa spektakularno ne donosi, istakao je Dević.
Kada je riječ o amandmanima, Vlada KS-a je na glasanje dostavila prijedlog amandmana na zakon o osnovnom i srednjem odgoju i obrazovanju. Jedna od stavki koja će biti nova u zakonu jeste izvođenje himne BiH svakog prvog nastavnog dana.
- Nastavna godina počinje intoniranjem državne himne i isticanjem državnih simbola BiH. Državna himna se intonira i svakog prvog nastavnog dana u svakom mjesecu, na početku prvog časa svake smjene u kojoj se realizuje odgojno-obrazovni rad, naveli su iz Vlade KS-a.