Iz Ministarstva zdravstva KS-a se pohvalili da kreće deratizacija: Glodari stoj, komarci naprijed!
Zmije, glodari, komarci, stjenice, mravi... Sa svim ovim divnim životinjskim bićima ovo ljeto družili su se građani Sarajeva. Riječ od 12 slova koja se zove deratizacija je u protekle dvije godine bila velika nepoznanica u Sarajevu. Dezinsekciju i dezinfekciju ne treba ni spominjati. Elem, nakon dvije godine u glavnom gradu će konačno biti provedena deratizacija.
Zaraze
Time su se pohvalili iz Ministarstva zdravstva KS-a i saopćili da je potpisan okvirni sporazum sa Konzorcijem Sanitacija d. o. o, Sanacija 3D d. o. o. i Eko Plus d. o. o. o pružanju usluga operativne proljetne i jesenje faze deratizacije za period 2024-2025. Deratizacija će se realizovati u tri faze, a prva počinje 1. oktobra.
- Nakon dvije godine počinjemo sa aktivnostima gdje će sistematsku deratizaciju provoditi licencirano osoblje, te molimo javnost za kooperaciju i razumijevanje, poručeno je iz Ministarstva.
To što su građani mjesecima tražili odgovor zašto se kasni sa deratizacijom, u Ministarstvu zdravstva su pravdali obaranjem tendera i procedurama. Baš kao da zmija ili komarac znaju da je tender oboren pa će se zmija povući u rupu i čekati da tender prođe pa onda izaći na ulicu, a rojevi komaraca stoje ko zapete puške i čekaju zeleno svjetlo da krenu ujedati koga hoće. Pogotovo je teška situacija za građane koji žive duž obale Miljacke i Željeznice jer su rijeke zbog nedostatka kiše presušile, što je stvorilo pogodno tlo za sve gmizavce i bube, pogotovo za komarce.
Da je sve spremno za deratizaciju, potvrdila nam je Elna Ibrahimović u ime Konzorcija Sanitacija d. o. o, Sanacija 3D d. o. o. i Eko Plus d. o. o.
- Obaveznu preventivnu sistematsku deratizaciju provode stručni i licencirani sanitarni tehničari sa doktorima epidemiologije i sanitarnim inžinjerima na čelu. Suzbijanje i smanjenje populacije štetnih glodavaca provodi se biološkim, mehaničkim ili hemijskim mjerama. Deratizacija će se provoditi na otvorenim i u zatvorenim površinama, a građani će o svemu biti obaviješteni, kazala je Ibrahimović.
Bez zaprašivanja
S obzirom na to da se građani žale na sve veći broj komaraca, Ibrahimović kaže da to nije uključeno u potpisani sporazum.
- Zaprašivanje komaraca je zapravo dezinsekcija i mi imamo aparaturu za to, ali to nije sada dio programa koji radimo. Općine koje imaju problem sa komarcima mogu tražiti zaprašivanje tamo gdje je najkritičnija situacija, dodala je Ibrahimović.