Hodanje kroz Sarajevo kao ekstremni sport: Oprez - ulice, trotoari i mostovi su još klizaviji

Led kroz Sarajevo/Amir Papić
Led/let kroz Sarajevo/Amir Papić/OSLOBOĐENJE
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Sarajevu je od jutros zabilježen znatan rast temperature zraka, te je uz vjetar krenuo da se topi snijeg koji je padao prethodnih dana.

To je uzrokovalo da ionako zaleđene ceste i ulice budu još opasnije za hodanje.

Prolazeći gradom, primijetili smo kako je stanje više nego ozbiljno.

Jedna od najopasnijih "tačaka" je Latinska ćuprija u Starom Gradu. Gotovo cijeli most je prekriven ledom a sami prelazak mosta više sliči nekom ekstremnom sportu. Posebno poražavajuće je to što ljudi starije životne dobi koji ionako imaju zdravstvene probleme, bivaju izloženi opasnosti od lomova.

- Za ovo treba nekoga tužiti. Katastrofa - usputni je komentar jedne od prolaznica.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kroz šalu se može čuti da je lakše preplivati Miljacku nego preći je preko mosta.

- Zbog niskih temperatura zraka i stvaranja poledice, posljednjih dana zabilježen je povećan broj građana koji su se povrijedili usljed pada na zaleđenim ulicama - izjavila je Feni dr Šejla Brković Jusufbegović, specijalista urgentne medicine u JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo.

Kako je kazala, u JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS prethodnih dana zabilježen je povećan broj povreda građana zbog padova na ledu, a to su uglavnom povrede ruku i nogu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema njenim riječima, u Hitnoj pomoći zabilježen je i veći broj pacijenata zbog hroničnih bolesti.

- To su uglavnom srčani bolesnici, bolesnici sa oboljenima respiratornog sistema jer oni posebno teško podnose ovakve temperaturne razlike, tako da je kod njih zabilježeno pogoršanje njihove osnovne bolesti. Pacijenti sa bolestima respiratornog sistema ulaze u pogoršanja zbog iritacije hladnim zrakom - kazala je dr Brković Jusufbegović.

Naglasila je da bi hronični bolesnici trebali biti disciplinirani po pitanju uzimanja svoje redovne terapije, a u ovim pogoršanjima vremenskih uslova da se što manje izlažu vanjskim uticajima.

- Ove nagle promjene nisu pogodne za hronične bolesnike. Zbog toga apeliramo da hronični bolesnici paze da uzimaju redovnu terapiju i da se što manje zamaraju - istakla je dr Brković Jusufbegović.