(FOTO) Pionirska dolina pod lupom: Istina o životinjama i budućnost zoološkog vrta u BiH

Lavovi u Pionirskoj/

Lavovi Sarajčica i Rili/Nedim Fetahović/Oslobođenje

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tokom proteklih nekoliko dana, redakciji Oslobođenja je stiglo nekoliko emailova zabrinutih građana sa slikama koje navodno opisuju zabrinjavajuću situaciju u zoološkom vrtu Pionirska dolina.

Optužbe se odnose na navodne loše uslove života životinja i neprofesionalno rukovođenje vrtom. Kako bismo sagledali kompletnu sliku, obišli smo park, te razgovarali direktno sa upravom zoološkog vrta koja je objasnila svoj stav, rad i buduće planove.

Upravni tim Pionirske doline, te, Aldijana Hamza iz PR službe preduzeća Park ističe da su optužbe, koje su u javnost plasirane putem anonimnih profila na društvenim mrežama, često neosnovane i motivisane ideološkim sukobima unutar „aktivističkih krugova“.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mnogi profili koji nas kritikuju nikada nisu ni posjetili naš vrt, niti se ikada lično uvjerili u stanje životinja, kaže Hamza za Oslobođenje.

Također, navode da je primijećen trend organizovanih kampanja koje više služe za ostvarivanje političkih ili ideoloških poena nego za stvarnu zaštitu životinja.

- Svaki istinski aktivista ili posjetilac dobrodošao je da dođe, razgovara sa nama i vidi stanje iz prve ruke, poručuju.

Pionirska dolina nije samo zoološki vrt, on je rekreativno-zabavni centar sa edukativnom svrhom, koji ima za cilj podizanje svijesti o ugroženim vrstama i važnosti očuvanja biodiverziteta. Upravni tim ističe da su životinje koje žive u vrtu ili rođene tamo, ili su došle putem međunarodnih saradnji i razmjena sa drugim zoološkim vrtovima, uvijek pod strogim veterinarskim nadzorom.

- Imamo saradnju sa veterinarskim fakultetom i veterinarskom stanicom za specijalističke preglede i analize napominju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Posebno mjesto u vrtu zauzima grupa gibona, životinja koje su pod strogom zaštitom evropskih institucija i koje su Pionirskoj dolini povjerene na čuvanje. Uprava naglašava da je vrt kandidat za punopravno članstvo u Evropskoj asocijaciji zooloških vrtova i akvarijuma, što bi dodatno osiguralo transparentnost i poštivanje visokih standarda u brizi o životinjama.

Par Gibona u Pionirskoj dolini/

Par Gibona u Pionirskoj dolini/Nedim Fetahović/Oslobođenje

Dalje, upravni tim detaljno je objasnio kako se vodi računa o životinjama. Svaka nastamba je opremljena prema specifičnim potrebama životinja koje u njoj borave, sa jasnim informacijama za posjetioce o karakteristikama i navikama stanovnika. Hrana se nabavlja prema najstrožim standardima, a veterinarski nadzor je stalno prisutan.

- U nekim slučajevima, hrana za naše životinje je bolja nego u većini domaćinstava u zemlji, ističu sa ponosom.

Svi napori usmjereni su na to da životinje imaju kvalitetan život, da budu zdrave i u sigurnom okruženju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jedan od glavnih izazova sa kojima se Pionirska dolina suočava jeste nepovjerenje javnosti i stalni napadi nepoznatih aktivističkih grupa. Uprava naglašava da je uvijek spremna na saradnju i da želi da svi zainteresovani, uključujući i medije, budu slobodni da posjete vrt i uvjere se u stanje.

Planovi za budućnost uključuju proširenje kapaciteta vrta, unapređenje edukativnih programa i rad na sticanju međunarodnih certifikata koji će potvrditi visok nivo zaštite i brige o životinjama.

Iz Pionirske doline također ističu da te životinje, nijedna nije ulovljena u šumi ili dovedena prisilno.

- Naše životinje su sve u Pionirskoj dolini rođene, u našem zoološkom vrtu ili u zoološkim vrtovima sa kojima mi sarađujemo. Mi ne prodajemo životinje. 

U moru upita i zahtijeva, nalaze se i ponude za kupovinu životinja što posebno uznemirava uposlenike Pionirske doline.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Da, oni bi da kupe ili da prodaju životinju. Škotsko govedo, labuda i mislim da je bila lama.

Podsjećaju da je u Pionirskoj dolini rođen i prvi lav Piolina koja je bila mladunče sa poteškoćama u razvoju. Njena majka je prilikom hranjenja šapom stala na nju i oštetila kičmeni nerv, te je time Piolina izgubila određenu mobilnost zadnjih nogu. Na kritike o tome zašto mladu Piolinu nisu uspavali dali su vrlo jasan odgovor.

- Ona je trebala D-vitamin, ona je morala izlaziti i ona je živjela čak i duže nego što su rekli doktori koji su došli iz Italije. Vozili smo ju na veterinarski fakultet, raditi CT i magnet. Brinuli smo se o njoj svake sekunde njenog života.

U emailu koji cirkuliše spominje se i ugrožena vrsta čovjekolikog majmuna, gibon, koja je navodno „nesretna“. Ipak, izlaskom na teren utvrdili smo da je gibon savršeno zdrav, te ima odgovarajuću njegu i pažnju. Pionirska je 44. zoološki vrt koji je dobio ovog majmuna na čuvanje, te 20. zemlja u svijetu.

- Mi ne pokazujemo ovdje životinje, mi ovdje životinje hranimo, njegujemo i čuvamo od istrebljenja, odnosno produžavamo njihovu životinjsku vrstu. Gibon je nešto što je Pionirskoj dolini dato kao takvoj, Evropa, odnosno Evropska asocijacija zooloških vrtova. Da ne ispunjavamo te standarde, ne bismo sigurno bili to što jesmo, a od njih smo dobili na čuvanje tu životinjsku vrstu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Poziv na otvoreni dijalog

Uprava poziva sve zainteresovane građane, aktiviste i novinare da dođu i učestvuju u dijalogu o budućnosti zoološkog vrta.

- Otvoreni smo za svaku konstruktivnu kritiku i sugestiju, jer nam je cilj isti – dobrobit životinja i edukacija naših posjetilaca.

Na kraju, jasno je da će sukobi mišljenja između aktivista i zoološkog vrta vjerovatno i dalje postojati, ali Pionirska dolina ostaje posvećena svojoj misiji – zaštiti životinja, njihovom očuvanju i edukaciji javnosti, što je ključni doprinos njihovom očuvanju.