Fašizam nije pobijedio: Borbe za oslobođenje Sarajeva vodile su se od 2. marta 1945

vratnik godisnjica/
Antifašisti su se okupili na Vratniku
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Udruženje antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata Stari Grad prigodnim programom danas je obilježilo 78. godišnjicu od ulaska oslobodilačkih antifašističkih snaga 16. muslimanske brigade kroz Višegradsku kapiju i prolaska preko Vratnika do zgrade Vijećnice, te oslobođenje Sarajeva.

Program je počeo polaganjem cvijeća na spomen-obilježjima i to narodnom heroju Mustafi Dovadžiji, a zatim i vratničkim borcima Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. Cvijeće je položeno i ispod spomen-ploče na Višegradskoj kapiji. Predsjednica Udruženja antifašista i boraca NOR-a Stari Grad Enisa Čomić kazala je da su se borbe za oslobođenje vodile od 2. marta 1945.

- Pobjednička jedinica 16. muslimanske brigade imala je za cilj djelovati na pravcu Mokro - Hreša - Vasin Han pa sve do Baščaršije. Po dolasku, ispred Vijećnice, njemačka vojska pružila je žestok otpor. Nekad oko 2 sata iza ponoći 6. aprila 1945, oslobođen je ovaj lokalitet na kojem je istaknuta pobjednička zastava, rekla je Čomić.