Reagiranje / "Da li se miješanjem SBiH u posao službe zaštite baštine želi uništiti kulturno-historijsko naslijeđe Sarajeva?"

Iftar na Žutoj tabiji/Damir Deljo
Na ovaj način se osigurava opstanak spomenika/Damir Deljo
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Povodom teksta koji je objavljen na portalu Oslobođenje, a koji prenosi saopštenje stranke SBiH u vezi Javnog poziva za ustupanje prostora Žute tabije na period od dvije godine, stigla je reacija Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa Sarajevo.

Njihov demanti prenosimo u cijelosti.

"Naknadu za koju se ustupa na korištenje prostor Žute tabije pod strogim i prethodno utvrđenim uslovima koje možete pogledati u tekstu Javnog poziva, formirala je Komisija Zavoda i ona iznosi 20 posto više u odnosu na visinu cijene po kojoj se izdaju javne površine u Općini Stari Grad, te ista predstavlja minimum za razmatranje prijave na Javni poziv. 

Prihvatanjem ovih uslova zakupac se obavezuje da će bez obzira na vremenske prilike, u trajanju od dvije godine, na račun korištenja prostora Žute tabije isplaćivati određenu naknadu, te preuzima obaveze tekućeg održavanja prostora Žute tabije. Na ovaj način se osigurava opstanak spomenika, te njegovo korištenje u skladu sa prethodno definisanim Programom korištenja i strogim uslovima zaštite.

U tekstu koji je objavljen stoji: „- Važnije je sačuvati integritet Žute tabije nego dopustiti da prostor podlegne jeftinim zakupima i privatnim ambicijama koje bi mogle ugroziti njenu autentičnost. Ovakva mjesta, kao što je Žuta tabija, treba preuzeti novoosnovano preduzeće koje umjesto da se fokusira samo na podizanje vrtoglavih cijena parking mjesta u Općini Stari Grad radi finansijske održivosti, treba da ima za cilj da razvije nove modele koji će uključiti aktivan doprinos promociji i zaštiti bogatog naslijeđa Starog Grada“. Obavještavamo vas da naš Zavod ima pravo korištenja prostora Žute (Jekovačke) tabije, s obzirom da je predmetni lokalitet upisan kao državno vlasništvo sa nosiocem prava raspolaganja našeg Zavoda, te da u skladu sa tim pravom i raspolaže datim prostorom. Da je Javnim pozivom tražen i Program korištenja Žute tabije koji je jedan od uslova koji je potrebno ispuniti prije sklapanja Ugovora o zakupu, kao i da je ustanovljen kriterij bodovanja. Upoznajemo vas i sa obavezom zakupca da o tekućem održavanju Žute (Jekovačke) tabije u skladu sa strogim mjerama zaštite propisanim Odlukom o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naglašavamo da je ulaz na Žutu tabiju slobodan za sve, što je bila praksa i u prošlosti. Ulaz se naplaćivao u posebnim prilikama, odnosno kod organizacije koncerta, izložbe ili neke slične manifestacije koja svojim sadržajem odgovara karakteru prostora i koje su se povremeno održavale na tabiji, u prethodno najavljenom terminu i isključivo u cilju pokrivanja troškova organizacije, troškova osiguranja i održavanja prostora.

U vezi saopštenja stranke SBiH u kojem se „izražava zabrinutost“ smatramo neprimjerenim i degutantnim miješanjem politike u odluke službe zaštite baštine. Ovim putem ukazujemo na neistine iznesene u spornom saopštenju i ograđujemo se od komentarisanja politike, pogotovo one čiji su rezultati neprimjetni i za službu zaštite baštine potpuno irelevantni."