Stvar bez koje nema ni života: Vode u KS i kada ima, nije za piće?

Nakon što su se po društvenim mrežama pojavile informacije da voda za piće u Sarajevu i nije za piće, reagovali su iz KJKP Vodovod i kanalizacija. Oni tvrde da je voda u sistemu vodosnabdijevanja kojim upravlja KJKP Vodovod i kanalizacija pod konstantnom kontrolom i sigurna je za piće.
Ističu kako su se proteklih nekoliko dana počele širiti netačne informacije i sumnje u kvalitet vode u sistemu vodosnabdijevanja kojim upravljaju.
Analize
- Kontrola zdravstvene ispravnosti vode u sistemu javnog vodosnabdijevanja u nadležnosti KJKP Vodovod i kanalizacija se vrši svaki dan, uključujući i vikende i praznike. Laboratorija za kontrolu kvaliteta vode analizira 30-ak uzoraka vode dnevno na fizičko-hemijske i mikrobiološke parametre kvaliteta vode. Laboratorija je opremljena sofisticiranim analitičkim instrumentima tako da se u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće periodično vrše i analize na specifične parametre kao što su metali, pesticidi, mineralna ulja, policiklični aromatski ugljovodonici, nusprodukti dezinfekcije, anionski deterdženti, cijanidi i floridi. Uzorci se uzimaju na cijelom gradskom području tako da pokrivaju sve pravce vodosnabdijevanja sa svih izvorišta koja su u funkciji vodosnabdijevanja grada Sarajeva, kazali su iz KJKP Vodovod i kanalizacija.
Dalje ističu da osim Laboratorije za kontrolu kvalitete vode koja se nalazi pri KJKP Vodovod i kanalizacija, kontrolu vode iz sistema javnog vodosnabdijevanja u nadležnosti KJKP Vodovod i kanalizacija vrše i laboratorije Euroinspekt d. o. o. Sarajevo, Institut za vode d. o. o. Bijeljina i Centar za zaštitu od zračenja pri Zavodu za javno zdravstvo FBiH.
- Rezultati svih analiza potvrđuju da je kvalitet vode u sistemu javnog vodosnabdijevanja u nadležnosti KJKP Vodovod i kanalizacija u okviru normi propisanih Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, napominju iz ovog preduzeća.
U slučaju sumnje u zdravstvenu ispravnost i kvalitet vode za piće građani se mogu obratiti u Laboratoriju za kontrolu kvaliteta vode na kontakt-telefon 033/483-415.
Za razliku od građana koji imaju kakvu-takvu vodu, stanovnici Gorice u općini Centar i dalje s kanisterima i kantama hodaju po naselju i čekaju cisterne. A bez vode su ostali, kako su naveli iz KJKP Vodovod i kanalizacija, zbog duga od 272.023 KM.
Jedna česma
Trenutno su primorani da se snalaze pomoću jedne česme za vodu, dok je cisterna, koju je Općina Centar poslala prije nekoliko dana, bila samo jedan dan na području ovog naselja. Sličan problem imaju i stanovnici Nahorevskih Brda koji već neko vrijeme vodu dobijaju u cisternama.
Problem sa vodom imaju i stanovnici Barica i Borija u općini Stari Grad, pa je reagovala Služba civilne zaštite, u saradnji s Vatrogasnim društvom Vratnik, nakon što su lokalni izvori presušili, pružajući podršku u vidu dostave vode za piće i osnovne potrebe.
Naselja Borije i Barice nemaju pristup gradskoj vodovodnoj mreži, te se oslanjaju na lokalne izvore za vodne potrebe. Tokom ljetnih mjeseci, kada ti izvori mogu presušiti, Općina je preuzela odgovornost za isporuku vode.