Samo 15 sjednica: Katastrofalan (ne)rad bh. Parlamenta u 2024. godini
Početak 2024. godine donio je porazne rezultate za rad državnog Parlamenta. Prvu sjednicu u godini poslanici su održali 30. januara, a od tada su se sastali još ukupno 14 puta. Među njima, deset sjednica bilo je redovnih, pri čemu je jedna od njih završena iz drugog pokušaja, dok su četiri sjednice bile hitne. U prethodnoj godini Parlament je zasjedao 21 put, od čega devet puta hitno, dok je ostatak bio posvećen redovnim sjednicama, od kojih je jedna također završena iz drugog pokušaja.
Iako se na kraju svake godine obično sumiraju postignuća, rad Parlamenta ove godine ocijenjen je lošije nego prošle. Čak i u poređenju s prethodnim sazivom Predstavničkog doma PSBiH, rezultati su skromniji. Prema riječima državnog poslanika Safeta Keše (SDA), rad državnog Parlamenta ove godine bio je daleko ispod očekivanja.
"Ja mislim da su u dobroj mjeri uvjetovani činjenicom da Vijeće ministara ne radi ni 10 posto onim kapacitetom kojim bi trebalo da radi. To znači da tamo nema dogovora, tamo nema produkcije ovih zakonskih projekata. Na kraju krajeva vi ste vidjeli kakvi su mršavi rezultati bili i prethodne godine. Ove godine će oni biti još skromniji. Mi smo na parlamentima praktično i po četiri-pet puta imali pa barem 50 posto istih tačaka dnevnog reda. Mi smo to praktično prežvakavali po nekoliko puta." rekao je Kešo.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je ovaj saziv Predstavničkog doma BiH bio "kolateralna šteta" zbog nerada Vijeća ministara, koji je, kako navodi, bio talac stranačkih lidera. Stranački prvaci su, prema njenom mišljenju, povlačili ministre kao "lutke na koncu", što je dovelo do stanja gdje Parlamentarci nisu mogli usvajati zakone jer ih nisu ni dobili od Vijeća ministara.
"Mislim da je ovaj saziv Predstavničkog doma Parlamenta BiH bio kolateralna šteta nerada Vijeća ministara koji je pak bio talac u rukama stranačkih šefova. Stranački prvaci su povlačili ministre kao lutke na koncu. Parlamentarci nisu ni mogli usvajati zakone, jer im ih niko nije ni isporučivao. Tako se zatvarao začarani krug političkog nadmudrivanja i nadgurivanja u BiH," zaključila je Topić.
Iako je situacija u Parlamentu BiH često otežana političkim blokadama, važno je stalno podsjećati bh. političare na obaveze koje su preuzeli prema građanima. Poziv na odgovornost za posao koji rade, uz napomenu na data obećanja, mogao bi biti ključ za razbijanje političkog začaranog kruga i poboljšanje rada institucija.
Prilog Edina Barimca: