Vučićev odlazak u Moskvu mogao bi koštati Srbiju članstva u EU

epa08504716 Russian President Vladimir Putin (R) meets with Serbian President Aleksandar Vucic (L) at the Kremlin, in Moscow, Russia, 23 June 2020. Aleksandar Vucic arrived in Moscow to take part on 24 June in celebrations marking the 75th anniversary of Victory in the WWII. EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT/Alexei Nikolsky/sputnik /kremlin Pool

Alexei Nikolsky/sputnik /kremlin Pool/EPA

Alexei Nikolsky/sputnik /kremlin Pool/EPA
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mogao bi se suočiti s ozbiljnim političkim posljedicama ukoliko sljedećeg mjeseca otputuje u Moskvu na vojnu paradu 9. maja, koju organizuje Vladimir Putin povodom Dana pobjede.

Ruski državni mediji objavili su da će Vučić biti jedan od stranih lidera koji će prisustvovati događaju, te da će Srbija čak doprinijeti i vojnim sredstvima u obilježavanju tog datuma. Međutim, iz Evropske unije već stižu jasna upozorenja – ovakva posjeta može se protumačiti kao jasna podrška agresiji Rusije na Ukrajinu, i u tom slučaju bi mogla značiti blokadu Srbije na putu ka članstvu u EU.

"Moramo osigurati da oni shvate da određene odluke imaju svoju cijenu", poručio je Jonatan Vsevjov, generalni sekretar estonskog ministarstva vanjskih poslova. "Posljedica je da neće ući u Evropsku uniju."

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema njegovim riječima, ruska strana pokušava privući što više gostiju kako bi prikazala međunarodnu legitimnost, ali za Brisel to predstavlja ključni test – gdje zapravo stoji Srbija: uz Evropsku uniju ili na strani Rusije.

Kaja Kallas, visoka predstavnica EU za vanjsku politiku, potvrdila je da su ministri vanjskih poslova država članica već razgovarali o prisustvu lidera zemalja kandidata na ceremoniji u Moskvi, te upozorila da se bilo kakvo učešće neće „olako shvatiti“, s obzirom na to da Rusija vodi rat u srcu Evrope.

Srbija je podnijela zahtjev za članstvo u EU još 2009. godine, a status kandidata dobila 2012. No, pregovori su posljednjih godina usporeni, dijelom i zbog odbijanja Beograda da se priključi sankcijama protiv Moskve. U međuvremenu, Srbija je ostala ekonomski vezana za Rusiju, uključujući i činjenicu da je ruska strana vlasnik jedine naftne rafinerije u zemlji, što dodatno komplikuje političko pozicioniranje Beograda.

Vučićeva odluka o putu u Moskvu sada bi mogla biti ključna prekretnica u evropskoj budućnosti Srbije.