(VIDEO) Počeo Vučićev veliki skup: Prijavljivan pritisak na Rome i uposlenike institucija da dođu

Screenshot/ Instagram/ buducnostsrbijeav/

Screenshot/ Instagram/ buducnostsrbijeav

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U centru Beograda započeo je trodnevni skup pod nazivom “Ne damo Srbiju”, koji je inicirao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom osnivanja Pokreta za narod i državu. Manifestacija je otvorena razmatanjem ogromne zastave Srbije, duge 200 i široke 10 metara, koju su pristalice Srpske napredne stranke nosile od zgrade Vlade Srbije do zgrade Narodne skupštine. Među nosiocima zastave bio je i sam predsjednik Vučić.

Vučić je izjavio da na skup dolazi i veliki broj građana s Kosova, koji, kako kaže, “osjećaju da im je država ugrožena, napadnuta izvana i iznutra”. Najavio je da će u subotu uputiti “veoma snažne poruke”, te poručio: “Dosta je bilo povlačenja, dosta je bilo sklanjanja pred najgorima. Uvijek ćemo ponuditi ruku za razgovor, ali da srušite državu – ta vaša nada i šansa je prošla. Državu i svoju zemlju nećemo nikome dati.”

Centralna manifestacija zakazana je za subotu u 19 sati, na platou ispred Narodne skupštine. Na njoj će, prema najavama, govoriti Vučić, a prisutne će zabavljati i izvođači poput kontroverznog pjevača Baje Malog Knindže.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pripreme za skup izazvale su brojne reakcije javnosti i opozicije. Pokret “Kreni–Promijeni” objavio je da su zaposlenici više od 300 javnih ustanova prijavili pritiske da prisustvuju događaju. Slične tvrdnje iznijela je i Romska stranka, navodeći da se u romskim naseljima ljude pokušavalo motivirati obećanjima o besplatnoj hrani i piću.

Skup “Ne damo Srbiju” dolazi u trenutku kada vlast pokušava dati odgovor na veliki studentski protest održan 15. marta, na kojem su se okupile desetine hiljada ljudi. Prema podacima policije, tada je prisustvovalo 107.000 građana, dok organizatori tvrde da je skup bio veći čak i od onog iz oktobra 2000. godine.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Taj protest ostao je upamćen i po kontroverznom prekidu – brojni učesnici optužili su vlast da je upotrijebila zvučno oružje protiv demonstranata. Zbog toga su se brojne organizacije obratile Evropskom sudu za ljudska prava, zahtijevajući istragu o legalnosti korištenih sredstava i mjerama zaštite koje bi spriječile njihovu zloupotrebu.